Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Popękana skóra prowadzi do astmy?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 29.07.2019
 
 
Noworodki, u których rozwija się egzema znajdują się w grupie większego ryzyka zachorowania na alergie pokarmowe oraz astmę, kiedy będą starsze. Naukowcy zidentyfikowali swędzenie i suchą skórę jako stymulatory atopowego wyprysku. Nawilżanie, w szczególności u małych dzieci może pomóc zapobiec egzemie, alergiom pokarmowym i schorzeniom alergicznym.
Zdaniem Donalda Leunga z National Jewish Health, kiedy cząsteczki pożywienia bardziej są odczuwane przez skórę niż przez układ trawienny, częściej powodują alergie. Popękana skóra osób z egzemą otwiera drogę do schorzeń alergicznych.

Skóra formuje się jako istotna bariera, utrzymując poza organizmem zewnętrzne alergeny oraz mikroby, jeśli jest nawilżona. Badacze w zespole dr Leunga wykazali, że pacjenci z egzemą nie mają w skórze ważnych białek i lipidów. Wynikiem tego jest ucieczka wody i utrata funkcji ochronnych, co prowadzi do pękania i swędzenia. Drapanie dalej uszkadza skórę i jej funkcję ochronną oraz aktywuje układ immunologiczny. Coraz więcej dowodów wskazuje, że cząsteczki pożywienia dostając się przez pęknięcia wywołują odpowiedź alergiczną, która prowadzi do alergii pokarmowych. Kiedy zaś system immunologiczny zostanie uruchomiony istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe