Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pozakonazol w leczeniu inwazyjnej aspergilozy

Udostępnij:
Pozakonazol to nowy lek z grupy azoli, który w formie dożylnej i doustnej ma lepsze wchłanianie w porównaniu z worykonazolem. Na łamach „The Lancet" opublikowano wyniki randomizowanego badania klinicznego III fazy porównujące oba leki w terapii inwazyjnej aspergilozy.
Worykonazol jest rekomendowany w terapii inwazyjnej aspergilozy. Niestety leczenie to związane jest licznymi działaniami niepożądanymi, wśród których można wyróżnić wydłużenie odstępu QT, neurotoksyczność, zaburzeniami widzenia oraz hepatotoksyczność. Dlatego istnieje konieczność szukania nowych możliwości leczenia.

Naukowcy badali skuteczność i bezpieczeństwo pozakonazolu w tym wskazaniu. Do badania zakwalifikowano pacjentów z 26 krajów w wieku 13 lub więcej lat, ważących co najmniej 40 kg, u których rozpoznano aspergilozę lub rozpoznanie było prawdopodobne lub możliwe. Pierwszorzędowym punktem końcowym była śmiertelność ze wszystkich przyczyn w ciągu 42 dni od randomizacji do pozakonazolu lub worykonazolu. Opisywane badanie miało charakter non-inferiority trial.

188 pacjentów zostało zrandomizowanych do pozakonazolu, a 287 do worykonazolu. Odsetki śmierci do 40 dnia wyniosły 15% w grupie leczonej pozakonazolem i 21% w grupie leczonej w worykonazolem (różnica ryzyka śmierci: 5,3%). Najczęstszymi działaniami niepożądanymi w grupie leczonej pozakonazolem było zwiększenie stężenia aminotransferaz, nudności, wymioty oraz hipokaliemia, podczas gdy w grupie leczonej worykonazolem odnotowano wzrost stężenia transaminaz, fosfatazy alkalicznej, GGTP, nudności, halucynacje oraz zaburzenia widzenia. Ogółem odsetek działań niepożądanych wyniósł 30% w grupie leczonej pozakonazolem i 40% w grupie leczonej worykonazolem.

Pozakonazol okazał się równie skuteczny w porównaniu z worykonazolem w leczeniu inwazyjnej aspergilozy. Ponadto, nowy azol był dobrze tolerowany i pacjenci zgłaszali mniej działań niepożądanych w porównaniu z worykonazolem.

autor: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.