Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pozytywne wyniki próbnej szczepionki przeciw SARS-CoV-2

Źródło: Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 29.07.2020
 
 
Badania na ludziach pokazały, że szczepionka mRNA-1273, zaprojektowana w celu ochrony przed SARS-CoV-2, przyśpiesza neutralizację aktywności przeciwciał u zdrowych dorosłych i jest dobrze tolerowana – wynika z danych opublikowanych w „New England Journal of Medicine".
Badanie fazy 1 jest wspierane przez National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), część National Institutes of Health. Eksperymentalna szczepionka jest opracowywana wspólnie przez naukowców z NIAID i Moderna, Inc. z Cambridge, Massachusetts. Wytwarzany przez Moderna mRNA-1273 jest przeznaczony do indukowania przeciwciał neutralizujących skierowanych na część białka „wypustki” koronawirusa, które wirus wykorzystuje do wiązania się z ludzkimi komórkami i wnikania do nich.

Próba była prowadzona przez Lisa A. Jackson, MD, MPH, z Kaiser Permanente Washington Health Research Institute w Seattle, gdzie pierwszy uczestnik otrzymał szczepienie 16 marca. Raport okresowy zawiera szczegółowe informacje na temat 45 uczestników w wieku 18 - 55 lat w ośrodkach badawczych w Seattle i na Uniwersytecie Emory w Atlancie. Trzy grupy po 15 uczestników dostały dwa wstrzyknięcia domięśniowe w odstępie 28 dni, 25, 100 lub 250 mikrogramów (mcg) badanej szczepionki. Wszyscy uczestnicy otrzymali jeden zastrzyk, a 42 oba zaplanowane zastrzyki.

Pod względem bezpieczeństwa nie stwierdzono żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych. Ponad połowa uczestników zgłosiła zmęczenie, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni lub ból w miejscu wstrzyknięcia. Ogólnoustrojowe zdarzenia niepożądane występowały częściej po drugim szczepieniu oraz u osób, które otrzymały najwyższą dawkę szczepionki. Dane dotyczące działań niepożądanych i odpowiedzi immunologicznej, przy różnych dawkach szczepionek, wskazywały na dawki stosowane lub planowane do użycia w badaniach klinicznych fazy 2 i 3 badanej szczepionki.

Analiza okresowa obejmuje wyniki testów mierzących poziomy aktywności neutralizującej wywołanej przez szczepionkę do 43 dnia po drugiej iniekcji. Dwie dawki szczepionki wywołały wysoki poziom aktywności neutralizujących przeciwciał, który był wyższy niż średnie wartości obserwowane w surowicach uzyskanych od osób z potwierdzoną chorobą COVID-19.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe