Specjalizacje, Kategorie, Działy
Ministerstwo Zdrowia

Producenci zapewniają, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
– Liczba zachorowań na górne drogi oddechowe wyhamowuje, ale to nie zwalnia nas z odpowiedzialności, więc opracowaliśmy plan działania na ewentualne apogeum. Mamy zapewnienie Polfy Tarchomin, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie – zapewnił Adam Niedzielski.
5 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski gościł w siedzibie firmy Polfa Tarchomin – podczas konferencji prasowej mówił o tym, jak jest dostępność do leków w Polsce i jak przedstawia się sytuacja epidemiczna w kraju.

– Odnotowywany jest spadek liczby zachorowań na górne drogi oddechowe. Jednak COVID-19 nauczył nas, że trzeba przygotować się na każdy, nawet najgorszy scenariusz. Dlatego resort zdrowia opracował plan działania na ewentualne apogeum zachorowań – powiedział.

Liczba łóżek szpitalnych w górę
Minister wskazał, że „większość hospitalizowanych osób to dzieci – najmłodsi stanowią 60 proc. wszystkich pacjentów z infekcjami grypowymi, RSV, COVID-19”.

– W związku z sytuacją zwiększyliśmy liczbę łóżek szpitalnych, nie tylko tych pediatrycznych, ale także do leczenia powikłań i trudnych przebiegów grypowych – mówił, dodając, że „początkowo ta liczba łóżek w skali kraju wynosiła 14 tys., a w tej chwili to już 17 tys.”.

– Liczba hospitalizacji obecnie to 9 tys., jeśli chodzi o dzieci, i w związku ze zwiększeniem bazy łóżkowej obłożenie zmniejszyło się do 60 proc. – przekazał Adam Niedzielski.
Przypomniał, że „były takie momenty, szczególnie w niektórych regionach bardziej dotkniętych zachorowaniami, że obłożenie przekraczało nawet 80 proc.” – Mówię przede wszystkim o województwach lubelskim, podkarpackim i małopolskim. Tam ta sytuacja była tuż przed świętami najtrudniejsza – wyjaśnił.

Minister zdrowia zachęcił też do korzystania z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu w ramach Domowej Opieki Medycznej. – Obecnie liczba połączeń to około tysiąca, czyli kilkakrotnie więcej niż jeszcze kilka tygodni temu. Rozmawiamy z operatorami, by zapewnić jeszcze większą dostępność do TPK – tłumaczył.

Testy combo będą dostępne w POZ
Minister zdrowia zauważył również, że „zwiększenie liczby łóżek to niejedyna odpowiedź na obecną sytuację epidemiczną. – Podpisałem rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które wprowadzają do POZ tzw. testy combo. Te testy będą identyfikować, z jaką przypadłością lekarz i pacjent mają do czynienia, czy jest to zakażenie wirusem RSV, grypa, czy też COVID-19 – powiedział minister, zapewniając, że „resort jest już po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie”.

– Mówię o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w podstawowej opiece zdrowotnej, to testy przeznaczone dla profesjonalistów – wyjaśnił Niedzielski.

– Mamy deklarację producentów, że w ciągu tygodnia takie testy będą dostępne. One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów – dodał.

Leki dla pacjentów są, kontrolujemy ich stan
Minister odniósł się także do informacji ze strony użytkowników rynku medycznego dotyczących braków niektórych leków stosowanych w chorobach infekcyjnych.

Wyjaśnił, że „dostęp do leków jest zapewniony, jednak prawdą jest, że z hurtowni szybko ich ubywa”. – Monitorujemy ich liczbę, także w aptekach. Dzięki Polfie Tarchomin mamy pewność, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie. Rozmawiamy też z innymi producentami w sprawie leków przeciwwirusowych – poinformował.

Przeczytaj także: „W szpitalach pediatrycznych brakuje łóżek”.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.