Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Barczyk omawia, na ile zalecenia GINA są przydatne w praktyce diagnostyki i leczenia astmy ►

Źródło: VIII Konferencja Gorące Tematy w Pulmonologii
Autor: Monika Stelmach |Data: 27.10.2022
 
 
Na astmę choruje w Polsce około 4 milionów osób, które znajdują się pod opieką pulmonologów, a także alergologów i lekarzy rodzinnych. Prof. Adam Barczyk przygląda się zaleceniom GINA, analizując, jakie zastosowanie znajdują w praktyce lekarskiej w polskich realiach.
Zgodnie z zaleceniami GINA rozpoznanie astmy oskrzelowej stawia się na podstawie wywiadu klinicznego oraz badań zmienności obturacji, czyli spirometrii, optymalnie z próbą rozkurczową.

– W realnej praktyce większość pacjentów ma stawiane rozpoznanie tylko na podstawie wywiadu. Test nadreaktywności oskrzeli z metacholiną jest niedocenionym, lecz najlepszym sposobem diagnostyki w wątpliwych przypadkach. Problemem jest mała dostępność do tej metody – zauważa prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk, kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Preferowanym przez GINA lekiem doraźnym na astmę jest niska dawka ICS – formoterolu (pozarejestrowe stosowanie leku w Polsce), który jest zalecany w leczeniu astmy łagodnej (GINA 1 lub 2) oraz jest elementem terapii MART w astmie umiarkowanej lub ciężkiej (GINA 4 i 5).

– Problem w praktyce codziennej lekarzy może stanowić brak rejestracji w Polsce niektórych sposobów leczenia. A w konsekwencji konieczność przypisywania leku w 100-proc. odpłatności – mówi prof. Adam Barczyk.Wykład „Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne w astmie oskrzelowej: realna praktyka a zalecenia GINA 2021" prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk wygłosił podczas VIII Konferencji Gorące Tematy w Pulmonologii wydawnictwa Termedia.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.