Specjalizacje, Kategorie, Działy
UMP

Prof. Grzegorz Dworacki: Burza cytokinowa w odpowiedzi immunologicznej na zakażenia SARS-CoV-2 ►

Udostępnij:
Prof. Grzegorz Dworacki z Katedry Patomorfologii i Immunologii UM w Poznaniu stosując analogię do burzy jako zjawiska atmosferycznego zastanawia się, skąd w burzy cytokinowej biorą się pioruny i jakie cechy ma łagodny a jakie ciężki jej przebieg.
Prof. Dworacki tłumaczy, że kiedy jest zaangażowana duża ilość wirusów, jest też zaangażowana duża liczba receptorów. Co to powoduje? Pojawia się większa ilość produkowanej angiotensyny II. Działa ona nie tylko jako wazokonstryktor, ale jest także prozapalną cytokiną uruchamiającej następne elementy odporności wrodzonej.

W dalszej części wykładu prof. Dworacki omawia uruchomienie następnych białek, które biorą udział w angażowaniu odpowiedzialności wrodzonej.

Wykład wygłosił prof. Grzegorz Dworacki Katedra Patomorfologii i Immunologii UM w Poznaniu w trakcie 12 Konferencji Zdrowe Kości i Stawy, której organizatorem było Wydawnictwo Termedia (kierownik naukowy prof. Piotr Leszczyński).

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu:

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.