Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Jan Kuś: Szykuje się wiele nowości podczas Gorących Tematów Pneumonologii

Udostępnij:
W tym roku nowością podczas Gorących Tematów Pneumonologii będzie pneumonologia interwencyjna. Wykład na ten temat wygłosi prof. Rafał Krenke z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pneumonologia interwencyjna to nowa gałąź wiążąca się z rozwojem nowoczesnych technik. Chodzi o mało inwazyjne metody lecznicze z zastosowaniem bronchoskopu, bronchofiberoskopu, czy też kriosondy.
- Konferencja Gorące Tematy w Pneumonologii jest przede wszystkim poświęcona śródmiąższowym chorobom płuc. Przygotowana jest głównie dla pneumonologów ale uczestniczą w niej również lekarze pokrewnych specjalności. Poza chorobami śródmiąższowymi prezentowana będzie nowa wiedza dotycząca raka płuca, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i zakażeń ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznych - mówi prof. Jan Kuś, kierownik naukowy konferencji.

Spośród chorób śródmiąższowych najszerzej zostanie omówione idiopatyczne włoknienie płuc - IPF z nowymi możliwościami jego leczenia. Zaprezentowane zostaną nowe, międzynarodowe wytyczne rozpoznawania IPF opracowane przez ekspertów międzynarodowych towarzystw chorób układu oddechowego: amerykańskiego (ATS), europejskiego (ERS), latynoamerykańskiego (ALAT) i japońskiego (JRS).

- Poprzednie wersje rekomendacji międzynarodowych powstały w 2002 i 2011 roku, a od tego czasu wiele poglądów na temat rozpoznania tej choroby uległo zmianie – wskazuje prof. Jan Kuś z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, który omówi wytyczne podczas Gorących Tematów Pneumonologii w ujęciu krytycznym.

Podczas konferencji wstępnie zostaną omówione tworzone właśnie pierwsze polskie wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenia idiopatycznego włóknienia płuc, które powinny powstać w tym roku. Przewodniczącym zespołu, który je opracowuje jest prof. Wojciech Piotrowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podczas konferencji Gorące Tematy w Pneumonologii odbędzie się spotkanie zespołu opracowującego wytyczne polskie oraz dyskusja ekspertów nad dokumentem, który będzie zawierał oprócz metod rozpoznania również wskazówki dotyczące postępowania terapeutycznego w IPF.

W tym roku nowością będzie pneumonologia interwencyjna. Wykład na ten temat wygłosi prof. Rafał Krenke z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pneumonologia interwencyjna to nowa gałąź wiążąca się z rozwojem nowoczesnych technik. Chodzi o mało inwazyjne metody lecznicze z zastosowaniem bronchoskopu, bronchofiberoskopu, czy też kriosondy
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.