Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta

Prof. Krzakowski: Bez współpracy z radiologami nie ma mowy o skutecznym leczeniu raka płuca

Źródło: Konferencja Obrazowanie w onkologii – STATE OF ART
Autor: Monika Stelmach |Data: 16.06.2021
 
 
Rośnie rola radiologów w leczeniu onkologicznym. Prof. Maciej Karzakowski podkreśla, że dobra współpraca specjalistów tych dziedzin i to na każdym etapie – diagnostyki, leczenia i monitorowania efektów – jest podstawą skutecznej terapii.
W Polsce rocznie na raka płuca choruje 22 tys. osób, na złośliwego miedzybłoniaka opłucnej 200 osób, a jeśli chodzi o nowotwory śródpiersia, diagnozuje się 100 nowych przypadków rocznie. Poza diagnozą nowotworu płuc, ważne jest też określenie jego typu i podtypów, a także biomarkerów genetycznych.

– Bez współpracy z radiologami, my, onkolodzy, nie będziemy w stanie sobie poradzić i skutecznie leczyć raka płuca – przyznaje prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Współpraca ta dotyczy czterech podstawowych obszarów na każdym etapie leczenia: rozpoznania nowotworu (w tym badania skriningowego), określenia zaawansowania według klasyfikacji TNM, określenia odpowiedzi na terapię oraz monitorowania po leczeniu. Prof. Marcin Krzakowski w wykładzie „Nowotwory klatki piersiowej – współpraca z radiologami" omówił każdy z tych etapów pod kątem diagnostyki i monitorowania raka płuca.Wykład „Nowotwory klatki piersiowej – współpraca z radiologami" został zaprezentowany podczas konferencji Obrazowanie w Onkologii – STATE OF ART Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Andrzej Cieszanowski, prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki).

Wykłady są dostępne na stronie: „Obrazowanie w onkologi - state of art. Obejrzyj transmisję.”.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe