Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Paweł Śliwiński: Nie unikamy trudnych tematów podczas konferencji Pułapki w Pneumonologii

Udostępnij:
Rekomendacje, wątpliwości terapeutyczne, częste sytuacje kliniczne sprawiające trudności oraz najnowsze trendy w leczeniu POCHP to tylko niektóre z pozycji, którym zostanie poświęcona uwaga podczas konferencji Pułapki w Pneumonologii - mówi prof. Paweł Śliwiński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Konferencja Pułapki w Pneumonologii zbliża się wielkimi krokami. Co przyniesie w tym roku?
Zakres tematyczny konferencji obejmie właściwie wszystkie dominujące obecnie wątki w chorobach płuc. Zostaną więc zaprezentowane przypadki chorób obturacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem POCHP oraz astmy. Pojawią się również wykłady poświęcone chorobom śródmiąższowym. Nie może tym samym zabraknąć idiopatycznego włóknienia płuc, czy innych chorób rzadkich typu alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, czy innych, które ostatnio doczekały się publikacji nowych bądź zaktualizowanych rekomendacji odnośnie sposobu diagnostyki i leczenia. Zalecenia te zostaną omówione na przykładzie konkretnych przypadków. W ten sposób chcielibyśmy wskazać na tematy istotne ale i trudne. Oprócz tego podczas konferencji zostaną przedstawione zagadnienia związane z niewydolnością oddychania oraz zasady stosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.

Czy zostaną podniesione kwestie dotyczące wątpliwości odnośnie stosowania wziewnych glikokortykosteroidów jako dodatku do terapii LAMA/LABA w POCHP?
Tak. Sam tytuł konferencji wskazuje na to, że zaprezentowane zostaną przypadki z jednej strony niejednoznaczne, a z drugiej stwarzające możliwość stosowania różnych rozwiązań. Odpowiadając na pytanie wprost, te możliwości rozwiązań są różne, ale zawsze należy uzasadnić dlaczego w danej sytuacji zostały zastosowane steroidy lub dlaczego tak się nie stało. Zależy nam na przedstawieniu opcji najbardziej optymalnych dla danego chorego. Dlatego omówione zostaną zarówno korzyści jak i szkody związane z każdą terapią.

Czy, Pana zdaniem, terapie potrójnie skojarzone zyskają rzetelną przewagę nad terapiami dwulekowymi w POCHP?
Jeszcze za wcześnie, aby definitywnie odpowiedzieć na to pytanie. Cały czas nie mamy pewności, czy i na ile steroidy wziewne są skuteczne u wszystkich chorych na POCHP, a raczej jesteśmy pewni, że u wszystkich skuteczne nie są. Dlatego choć wskazana w pewnej populacji chorych na POCHP terapia steroidami wziewnymi jako uzupełnienie podwójnej bronchodylatacji jest cennym rozwiązaniem, to jednak nie wszystkie grupy chorych z tej terapii skorzystają. Grupa, która może korzystać ze steroidów to chorzy z częstymi infekcjami w ciągu roku, które wymagają podania antybiotyku. Kolejną grupą są chorzy na POCHP z pewnymi cechami astmy. Wtedy steroidy wziewne są potrzebne, aby kontrolować element astmatyczny choroby. Wreszcie są to chorzy na POCHP z podwyższoną liczbą eozynofilii. W tych grupach steroidy są skuteczne i potwierdzają to badania.

Rekomendacje, wątpliwości terapeutyczne, szeroki przekrój chorób. Czym jeszcze zachęciłby Pan do uczestnictwa w konferencji?
Chciałbym zachęcić do udziału w konferencji ze względu obecność bardzo dobrych wykładowców będących najlepszymi fachowcami w swoich dziedzinach nie tylko w skali kraju. Ponadto omawiane przypadki nie będą kazuistycznymi, ale takimi, które zdarzają się stosunkowo często w praktyce klinicznej, a mimo to sprawiają kłopoty. Zapraszamy więc lekarzy, aby spojrzeli na te zagadnienia oczyma specjalistów, którym udało się te problemy rozstrzygnąć w korzystny sposób dla chorych.

Konferencja Pułapki w pneumonologii odbędzie się 27-28 kwietnia br. w Gdyni.
Szczegółowy program i rejestracja na stronie wydarzenia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.