Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Piotr Kuna: „Nie" dla jednego rodzaju leczenia wszystkich chorych na astmę

Źródło: Top Medical Trends 2021
Autor: Monika Stelmach |Data: 14.05.2021
 
 
Tagi: Piotr Kuna, astma
W Polsce aż 70 proc. pacjentów ma źle kontrolowaną astmę. – Zgodnie z rekomendacjami GINA choroba ta wymaga spersonalizowanego leczenia. Podejście „po prostu przepisz jakiś lek" jest nieskuteczne – zauważa prof. dr hab. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi, który omawia zasady terapii zgodnie z najnowszymi wytycznymi.
W Polsce na astmę choruje od 4 do 4,5 mln pacjentów. Pomimo postępu wiedzy i nowoczesnych metod leczenia nie udaje się uzyskać pełnej kontroli choroby u wszystkich pacjentów. Do potencjalnych przyczyn tego zjawiska z jednej strony należy niestosowanie zaleceń przez chorych, a z drugiej wdrażanie przez lekarzy uniwersalnego schematu leczenia.

Zwiększenie skuteczności kontroli astmy można uzyskać dzięki personalizacji terapii, czyli dostosowaniu do endotypu choroby i indywidualnych potrzeb chorego. Astma nie jest bowiem jednorodną jednostką nozologiczną, ale zróżnicowanym zespołem chorobowym.

Przy opracowaniu planu leczenia należy przede wszystkich ustalić szczegółową diagnozę, indywidualnie dobrać leki. Ważnym elementem jest leczenie alergii, edukacja pacjenta oraz analiza skuteczności interwencji i modyfikacja w razie potrzeby.

– Celem terapii jest kontrola objawów w krótkim terminie, ale też prewencja zaostrzeń w przyszłości. Pacjent z dobrze kontrolowaną astmą nie powinien odczuwać jej skutków. Przy obecnych możliwościach terapeutycznych może biegać w maratonach – mówi prof. Piotr Kuna.Wykład „Leczenie astmy - od inhibitorów do leków biologicznych" został zaprezentowany podczas XV Kongresu Top Medical Trends 2021 wydawnictwa Termedia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe