Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Tomasz Grodzki: Przeszczepianie płuc jest trudniejsze niż innych narządów

Udostępnij:
- Ryzyko odrzucenia przeszczepionego płuca jest duże z powodu silnych reakcji immunologicznych, które zachodzą z uwagi na przesączanie krwi w tym narządzie. Dlatego nawet banalny katar może być śmiertelnie niebezpieczny - mówi prof. Tomasz Grodzki.
Przeszczepianie płuc należy do najtrudniejszych. Czy z racji tego, że jest najbardziej immunogennym narządem?
Płuco jest mocno unaczynionym organem i wymaga precyzyjnego wykonania zespoleń naczyń przy operacji przeszczepienia. Przez płuco nie tylko krąży cała krew ustroju, ale też przesącza się przez jego miąższ i podlega wymianie gazowej. Płuca mają do pewnego stopnia funkcję humoralną i tym samym immunologiczną, dlatego reakcje immunologiczne po przeszczepieniu płuc są niezwykle silne. Dlaczego? Bo krew z organizmu biorcy przesącza się przez płuco dawcy. To właśnie powoduje niezwykle silne reakcje immunologiczne ze strony chorego, któremu płuco zostało przeszczepione.

Czy sama technika przeszczepiania ma znaczenie dla funkcjonowania płuca w organizmie biorcy?
Sama technika przeszczepiania nie ma wpływu na reakcje immunologiczne. Jeżeli zabieg jest wykonany właściwie i zespolenia żylne oraz tętnicze są wykonane w sposób prawidłowy to to nie ma związku z immunologią. Znaczenie mają powikłania przy zespoleniach na przykład oskrzelowych, ale to raczej i tak nie chodzi o immunologię, tylko o możliwość spowodowania innych reakcji chorobowych. Immunologia w tym wypadku jest na drugim planie.

Z jakiego powodu płuco jest narządem, który tak łatwo biorca odrzuca?
Właśnie z powodu silnych reakcji immunologicznych, które zachodzą z uwagi na przesączanie krwi. Przez inne narządy płynie jedynie część krwi, podczas, gdy przez płuco, podobnie jak przez serce cała, choć w przypadku serca jest ona w pewnym sensie izolowana od tkanek przez śródbłonek. W płucu jest inaczej i to powoduje silne reakcje immunologiczne. Poza tym to właśnie płuco jest w ciągłym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym. Oznacza to, że u ludzi z obniżoną odpornością banalny katar może być śmiertelnie niebezpieczny. I to dotyczy również wirusów, grzybów i bakterii.

W jaki sposób można zapobiec odrzuceniu płuca przez biorcę?
Po pierwsze należy podać nowoczesne schematy leków immunosupresyjnych. Oprócz tego osłania się wszczepione płuca przed innymi zagrożeniami takimi jak infekcje grzybicze, wirusowe, bakteryjne czy inne - jest cała wiedza na ten temat. Podstawą do tego, aby narząd nie był odrzucany jest nowoczesna immunosupresja. Schematy leczenia się zmieniają, może nie radykalnie, ale są modyfikowane niemalże w sposób ciągły.


Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.