Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przebieg COVID-19 u dzieci z mukowiscydozą

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 12.01.2021
 
 
Mukowiscydoza od początku pandemii była postrzegana jako silne obciążenie w przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Na łamach Journal of Cystic Fibrosis ukazały się wyniki międzynarodowego badania obserwacyjnego dotyczącego przebiegu COVID-19 u dzieci z mukowiscydozą.
Dane pochodziły z 13 krajów. Badacze uzyskali w sumie informacje na temat 105 przypadków. Mediana wieku wyniosła 10 lat. 71% dzieci było leczonych w domu, a biorąc pod uwagę 24 dzieci przyjętych do szpitala: 6 dzieci wymagało tlenoterapii, a 2 wentylacji nieinwazyjnej. Porównując dzieci, które wymagały hospitalizacji z tymi, które pozostały w domu, te hospitalizowane miały gorszą funkcje płuc ocenioną w spirometrii oraz niższą wartość percentyli w zakresie BMI. Jedno z dzieci zmarło 6 tygodni po wykryciu koronawirusa, jednak pogorszenie stanu zdrowia nie było związane z COVID-19.

Wyniki wskazują, że dzieci z mukowiscydozą mają w większości łagodny przebieg choroby. W badanej podgrupie nie zaobserwowano zgonu spowodowanego COVID-19.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.