Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rekomendacje postępowania z infekcjami koronawirusem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Zakaźników

Udostępnij:
Rekomendacje zostały wydane w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Na początku opisano zalecenia minimum dotyczące szpitali hospitalizujących pacjentów zakażonych koronawirusem. Jakie to wytyczne?
Eksperci rekomendują, aby przyjęcia do szpitali zostały ograniczone do tych zainfekowanych. W czasie oczekiwania na przyjecie pacjenci powinni przebywać od siebie w odległości przynajmniej 2 metrów. W razie trudności szpitale powinny zapewnić odpowiednie namioty na zewnątrz budynków. Personel szpitali powinien nosić odzież ochronną łącznie z butami.

Oddziały intensywnej opieki medycznej muszą zostać wyposażone w respiratory oraz ECMO. Aparatura tomografii komputerowej oraz RTG powinna być dostępna 24 godziny na dobę. Podobnie dostęp do laboratoriów diagnostyki molekularnej musi gwarantować wynik badania w ciągu doby od pobrania próbki, a najlepiej, aby to było nie dłużej niż 8 godzin.

Należy zadbać o to, aby nie krzyżowały się drogi potencjalnych zakażeń.

Rekomendacje następnie opisują warunki diagnostyki, w tym przede wszystkim to, aby przy badaniach uwzględniać genetyczną specyfikę wirusa. Wskazują na podejście kliniczne oraz postępowanie w przypadku konieczności zastosowania respiratorów.

Zalecenia wymieniają trzy leki, które mogą zostać zastosowane do leczenia infekcji. To remdesivir, chloroquine, tocilizumab.

Pełna treść wytycznych jest dostępna pod linkiem.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.