Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rola witaminy D u dzieci z obturacyjnym bezdechem sennym

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Prawdopodobnie istnieje związek między niedoborem witaminy D a wybudzeniem się w nocy. Badanie włoskiego zespołu miało na celu przyjrzenie się w szczególności, w jaki sposób brak witaminy D wpływa na dzieci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny.
Do badania włączono 127 dzieci z bezdechem sennym z kliniki dziecięcej we Włoszech. Naukowcy przyjrzeli się pomiarom, w tym wskaźnikowi masy ciała (BMI) oraz poziomom witaminy D. Porównali swoje odkrycia z grupą zdrowych dzieci w podobnym wieku.

Rezultaty sugerują związek między poziomem witaminy D a bezdechem sennym. Z badań wynika, że:
– poziom witaminy D był niższy w grupie dzieci z obturacyjnym bezdechem sennym,
– nie stwierdzono różnicy w BMI między obiema grupami,
– poziom witaminy D był nieco niższy u dzieci z ciężkim bezdechem sennym, w porównaniu z dziećmi z łagodnymi i umiarkowanymi wersjami choroby; chociaż naukowcy stwierdzili, że nie była to wystarczająco duża różnica, aby była czymś więcej niż przypadkiem.

Wyniki tego badania sugerują, że witamina D odgrywa rolę w obturacyjnym bezdechu sennym. Autorzy zauważają, że inne czynniki, takie jak czas spędzony na świeżym powietrzu i pory roku, w których dane zostały zarejestrowane, nie zostały uwzględnione w ramach tego badania. Grupa dzieci była dość mała. Niemniej odkrycia pomagają rzucić światło na tę złożoną kwestię, w której brakuje dowodów. Potrzebne są dalsze, większe badania, aby sprawdzić, czy wyniki te zostaną potwierdzone.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.