Specjalizacje, Kategorie, Działy
KSW1 w Rzeszowie

Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie
Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1). Koszt to ponad 50 mln zł.
W ramach inwestycji, wykonawca ma za zadanie m.in. wyburzenie łącznika (segmentu B) i wybudowanie nowego pomiędzy starym budynkiem głównym szpitala a nowym budynkiem PCChP. Ponadto zostanie przebudowany budynek gazów medycznych wraz z wewnętrznymi instalacjami, zbudowana stacja transformatorowa wraz z agregatem prądotwórczym, powstaną miejsca postojowe, ciągi komunikacyjne dla pieszych i oświetlenie. Całość będzie kosztować niemal 40 mln zł. Na wyposażenie inwestycji w tym roku zostanie ogłoszony osobny przetarg.

Poradnie specjalistyczne, które znajdowały się w tej części PCChP, czyli gruźlicy i chorób płuc, alergologiczna, chirurgii klatki piersiowej, immunologiczna, a także rejestracja zostały tymczasowo przeniesione do Pałacu Jędrzejowiczów, mieszczącego się w parku przy ulicy Rycerskiej. Po zakończeniu inwestycji wrócą do PCChP. 

– Rozbudowa to kontynuacja I etapu inwestycji, który zakończył się w 2022 roku. Oznacza to, że uwzględniając aktualny etap rozbudowy, cała inwestycja sięgnie około 100 mln zł. Zakończenie tego zadania w tym roku pozwoli zmodernizować kompleks budynków KSW1, zarówno pod względem budowlanym, jak i doposażenia w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Było to od dawna oczekiwane przez pracowników szpitala i pacjentów PCChP – mówi Damian Brud, zastępca dyrektora ds. administracyjnych KSW1.

W czerwcu 2022 roku oddano do użytku nowy budynek przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesione zostały (a także wyposażone): Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z Obturacyjnym Bezdechem Sennym oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanej infrastrukturze znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja. Dzięki tej inwestycji znacznie zwiększą się możliwości skutecznego leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego. 

Dodajmy, że nowy budynek PCChP został wyróżniony nagrodą I stopnia z Diamentem oraz tytułem Budowa Roku Podkarpacia 2021 w kategorii Obiekt Służby Zdrowia, w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Laureatów i nagrodzone inwestycje poznaliśmy pod koniec ubiegłego roku. 

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca tego roku, a otwarta najpewniej w pierwszej połowie 2024 roku. Przebudowa szpitala finansowana jest ze środków z funduszy unijnych, budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego i budżetu państwa.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.