Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Roztwór komórek macierzystych receptą na włóknienie płuc?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 21.05.2020
 
 
Nowe badanie Uniwersytetu w Północnej Karolinie wskazuje, że sekrecja komórek macierzystych płuc, w szczególności exosomów i sekretomów dostarczanych przez nebulizer może pomóc naprawić uszkodzenia płuc spowodowanych włóknieniem u myszy i szczurów. Praca mogłaby prowadzić do bardziej efektywnego, mniej inwazyjnego leczenia osób cierpiących na włóknienie płuc.
Włóknienie płuc jest śmiertelną chorobą, która powoduje bliznowacenie zdrowej tkanki płuc, stwarzając zapalenie i zastępując nabłonek płuc tkanką włóknistą. W ciągu ostatnich pięciu lat Ke Cheng i jego laboratoria opracowały komórki macierzyste jako potencjalne leczenie włóknienia płuc.

Mikstura komórek macierzystych to naturalne mikrośrodowisko znane jako nisza, w której następuje sekrecja eksosomów, które komunikują się wewnątrz ciała. Komórki mogą wytwarzać wiele korzystnych białek i czynnik wzrostu zwany jako sekretomem. Exosomy oraz rozpuszczalne w wodzie białka, które mogą reprodukować mikrośrodowisko komórkowe.

Zespół badaczy przetestował sekretomy i eksosomy wobec zazwyczaj wykorzystywanych komórek mezenchymalnych na modelach u myszy i szczurów w sytuacji chemicznie wywołanego włóknienia. Doprowadziło to do poprawy i prawie 50 proc. redukcji włóknienia w porównaniu z 32,4 procentowym w razie zastosowania komórek mezenchymalnych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe