Specjalizacje, Kategorie, Działy

Soltriamfetol skuteczny w łagodzeniu objawów związanych z OBS

Udostępnij:
W grupie leczonej solriamfetolem (niezależnie od wielkości dawki) pacjenci istotnie częściej uzyskiwali zdolność do utrzymania stanu pełnego czuwania (mierzonego za pocą Maintenance of Wakefulness Test, MWT) oraz istotnie częściej zgłaszali poprawę w kwestionariuszu ESS (Epworth Sleepiness Scale.
Obturacyjny bezdech senny jest jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących układu oddechowego; szacuje się, że występuje u od 14% do nawet 49% mężczyzn w średnim wieku. Schorzenie jest związane z otyłością - niestety częstość jej występowania jest wysoka (w Polsce około 17% osób powyżej 15. roku życia; dołączając do tego nadwagę odsetek osób z nadmierną masą ciała wynosi ponad 53%). OBS, mimo skutecznego leczenia, może powodować przykre objawy, takie jak uczucie nadmiernej senności i zmęczenia w ciągu dnia. Z pomocą przyszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych - zbadali oni skuteczność solriamfetolu w poprawianiu codziennego funkcjonowania pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym.

Solriamfetol jest selektywnym inhibitorem zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny; zwiększając ich stężenie w szczelinie synaptycznej umożliwia ciągłą stymulację receptorów, co klinicznie przejawia się spadkiem uczucia senności i poczuciem posiadania energii. Przeprowadzono randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, które objęło 459 pacjentów; zostali oni podzieleni na grupy otrzymujące lek w dawce 37,5 mg, 75 mg, 150 mg oraz 300 mg, grupa kontrolna otrzymywała placebo.

Okazało się, że w grupie leczonej solriamfetolem (niezależnie od wielkości dawki) pacjenci istotnie częściej uzyskiwali zdolność do utrzymania stanu pełnego czuwania (mierzonego za pocą Maintenance of Wakefulness Test, MWT) oraz istotnie częściej zgłaszali poprawę w kwestionariuszu ESS (Epworth Sleepiness Scale; opis skali tutaj:. Efekt terapeutyczny został osiągnięty już po tygodniu stosowania i utrzymywał się przez cały czas trwania próby. Co istotne, poza dawką 37,5 mg/dobę lek okazał się także bardzo skuteczny w zakresie ogólnej oceny codziennego funkcjonowania.

Lek okazał się także bezpieczny, zdarzenia niepożądane odnotowano u 47,9% pacjentów otrzymujących placebo i 67,9% leczonych solriamfetolem. Najczęstsze działania niepożądane związane obejmowały bóle głowy (10,1%), nudności (7,9%), spadek apetytu (7,6%), odczuwanie lęku (7,0%) i zapalenie błony śluzowej nosogardła (5,1%).

W USA lek został zarejestrowany przez FDA w marcu 2018 roku i posiada status leku sierocego w leczeniu narkolepsji. Czekamy na rejestrację w Europie.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.