Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Strach wypisać receptę na bezpłatny lek

Źródło: BL, Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 23.08.2016
 
 
Chodzi o możliwość przestawienia pacjenta 75 plus na lek, który znalazł się na liście leków bezpłatnych. To jednoznacznie korzystne dla pacjenta i taką możliwość każdy lekarz powinien rozważyć i doradzić. Ministerstwo przed tym jednak przestrzega w specjalnym komunikacie. Zapis jest nieprecyzyjny.
- Wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, nie może być podstawą do zmiany przez lekarza specjalistę zasad leczenia (prowadzonej farmakoterapii), jeżeli zmiana nie jest oparta na aktualnej wiedzy medycznej – brzmi kontrowersyjny zapis.

Ministerstwo przewiduje za to sankcje, ale nie precyzuje, jakie. – Sytuacja, w której lekarz rekomenduje zmianę zasad leczenia, a pacjent w sposób skuteczny był leczony lekami tzw. pierwszej linii leczenia, i zgodnie z wiedzą medyczną leczenie to nadal byłoby skuteczne, może stać się podstawą kontroli prowadzonej ordynacji leków – grozi Marek Tombarkiewicz w swoim piśmie.

Oznacza to, że każdemu lekarzowi, który przestawi pacjenta na bezpłatne leki, w każdej chwili grozić może kontrola. To może istotnie osłabić znaczenie ustawy dla poprawy funkcjonowania pacjentów 75 plus.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.