Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stymulator nerwu podjęzykowego w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego

Źródło: DM/ERJ; NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 22.10.2019
 
 
Obturacyjny bezdech senny (OBS) dotyka 2-4% populacji i dotyczy głównie dorosłych mężczyzn; występuje najczęściej wśród osób otyłych, a z racji narastania epidemii otyłości w najbliższych latach można się spodziewać wzrostu liczby zachorowań. Jak donosi Respiratory Journal testowana jest nowa, wygodna dla pacjentów metoda leczenia.
Naukowcy z Francji, Wielkiej Brytanii i Australii przeprowadzili badanie oceniające skuteczność Genio™ system - stymulatora nerwu podjęzykowego, co zapobiega zamykaniu się światła górnych dróg oddechowych podczas snu. Na grupie 22 pacjentów sprawdzono, czy w ciągu 6 miesięcy stosowanie urządzenia jest bezpieczne oraz czy prowadzi do zmniejszenia liczby epizodów bezdechów i poprawy jakości życia.

Po półrocznym okresie stosowania BMI pacjentów nie zmieniło się (p=0,85). Odnotowano istotny spadek liczby bezdechów w ciągu godziny (z 23,7±12,2 do 12,9±10,1, p<0,001) oraz redukcję epizodów spadku desaturacji o co najmniej 4% w ciągu godziny (z 19,1±11,2 do 9,8±6,9, p<0,001). Pacjenci zgłaszali, że dzięki stosowaniu urządzenia poprawiła się jakość ich życia. Podobnych danych dostarczyli ich partnerzy - okazało się, że liczba osób skarżąca się na głośne chrapanie lub wręcz opuszczająca sypialnię spadła z 96% do 35%. Większość pacjentów (91%) podawała, że stosowała urządzenie co najmniej 5 dni w tygodniu, a 77% używało go co najmniej 5 godzin w ciągu nocy. Co ważne, nie odnotowano żadnych istotnych działań niepożądanych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe