Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Terapia gruźlicy u dzieci powinna zostać skrócona – zalecenia WHO

Udostępnij:
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje skrócenie terapii dla dzieci z lekkim przebiegiem gruźlicy o 2 miesiące (z 6 do 4 miesięcy). To efekt wniosków z randomizowanego, podwójnie ślepego badania, w którym stwierdzono, że skrócona terapia antybiotykowa przeciw gruźlicy jest nie mniej efektywna czy bezpieczna niż standardowa.
Międzynarodowy zespół naukowy prowadzący badania stwierdził także, że wzrost śmiertelnych przypadków gruźlicy wynika pośrednio z pandemii COVID-19, która spowodowała ograniczenie diagnostyki i leczenia osób chorych. W 2020 roku według szacunków WHO około 1,5 mln osób na świecie zmarło na gruźlicę, co oznacza pierwszy rok ze wzrostem śmiertelności, licząc od 2005 roku.

Jak stwierdzili badacze, około 25 proc. dzieci chorych na gruźlicę umrze, głównie racji braku diagnostyki. Stąd konieczne jest znalezienie pieniędzy na jej przywrócenie i rozszerzenie, bowiem terapia z wyjątkiem niektórych powikłanych przypadków nie jest droga. Tymczasem standardową terapię przeciwgruźlicową oparto na badaniach klinicznych dorosłych z ciężką postacią choroby, zaś 2/3 dzieci przechodzi gruźlicę lekko.

Zespół naukowców i klinicystów przebadał 1204 dzieci z 4 krajów: Republiki Południowej Afryki, Ugandy, Zambii i Indii, sprawdzając skuteczność terapii standardowej i 4-miesięcznej. Stosowano w niej typowe leki pierwszej linii: ryfampicynę, isoniazid, pyrazinamid i etambutol. Pacjenci mieli od 2 miesięcy do 15 lat i wykazywali symptomatyczne nieciężkie infekcje płuc lub węzłów chłonnych, zaś test mikroskopowego rozmazu plwociny był negatywny. 11 proc. z nich miało HIV.

Po 18 miesiącach 16 pacjentów z grupy poddanej skróconej terapii i 18 z grupy standardowej zmarło, doświadczyło nawrotu gruźlicy lub przerwało terapię na skutek braku postępów lub z nieznanych przyczyn. Podobnie 47 dzieci z grupy 4-miesięcznej i 48 dzieci z grupy 6-miesięcznej doświadczyło zagrażających życiu działań niepożądanych w trakcie terapii, jak zapalenie płuc, infekcje klatki piersiowej, zaburzenia wątroby trwające ponad 30 dni po ostatniej dawce leków. Według informacji z WHO nowe zalecenie o skróceniu terapii dzieci zostaną opublikowane w Światowy Dzień Gruźlicy (World Tuberculosis Day), 24 marca 2022 r. Rekomendacja WHO podkreśli także fakt, że krótsza terapia oznacza mniejsze zagrożenie toksycznością i interakcjami lekowymi, zwłaszcza dla dzieci z HIV.

Z kolei prowadzone są także badania, których powodzenie oznaczałoby przyspieszenie terapii w starszych grupach pacjentów. Praca innego międzynarodowego zespołu naukowego wykazała, że zastosowanie silnego antybiotyku – ryfapentyny – w kombinowanej terapii z moksifloksacyną w ciągu 4 miesięcy nie jest mniej efektywne niż standardowa 6-miesięczna terapia u pacjentów w wieku powyżej 12 lat. Terapia taka byłaby mniej uciążliwa i mniej kosztowna, choć akurat ta kombinacja leków niesie ze sobą ryzyko wytworzenia antybiotykooporności. Według prowadzącej pierwsze badanie dr Anny Turkovej nie ma złotego standardu dla leczenia gruźlicy u dzieci, zwłaszcza że infekcje rozprzestrzeniają się tam, gdzie słaba diagnostyka i brak systematycznej terapii powodują, że nie wykrywa się gruźlicy u dorosłych, od których zakażają się dzieci.

Opracowanie: Marek Meissner

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.