Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Terapia oparta na DNA - lek sierocy w przypadku nawracającej brodawczakowatości układu oddechowego

Źródło: Pulmonologyadvisor.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 06.08.2020
 
 
Food and Drug Administration (FDA) przyznała INO-3107 (Inovio) immunoterapii plazmidowej DNA oznaczenie leku sierocego do leczenia nawracającej brodawczakowatości dróg oddechowych, rzadkiej choroby wywoływanej przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6 i 11.
Nawracająca brodawczakowatość dróg oddechowych (RRP) charakteryzuje się małymi, niezłośliwymi brodawczakami, które prowadzą do zagrażających życiu niedrożności dróg oddechowych.

Obecnie realizowane jest wieloośrodkowe badanie fazy 1/2, obejmujące 63 pacjentów z USA, którego celem jest ocena skuteczności, bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności INO-3107 u dorosłych pacjentów z RRP, związanej z HPV 6 i / lub 11, którzy wymagali co najmniej przez ostatnie trzy lata chirurgicznego usunięcia brodawczaków.

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Vaccines, leczenie immunoterapią pozwoliło jednemu pacjentowi opóźnić operację o ponad 1,5 roku, a drugiemu pozostać bez operacji przez ponad 2,5 roku. Przed interwencją obaj pacjenci musieli poddawać się operacji usunięcia guzów.

Według naukowców oznaczenie leku sierocego dla INO-3107 jest kluczowym etapem w rozwoju leku Inovio DNA, która doprowadza do wyniszczenia organizmu. Zapotrzebowanie na lek jest bardzo duże, dlatego w dalszym ciągu badacze poszukują rozwiązania na tę wyjątkowo rzadką chorobę.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe