Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wikipedia

USA formalnie opuszczają Światową Organizację Zdrowia

Udostępnij:
Donald Trump zapowiadał ten ruch od maja. Jak powiedział w CNN 7 lipca, Chiny mają pełną kontrolę nad WHO. - Dzieje się tak, choć płacą na tę organizację 40 mln dolarów rocznie, podczas gdy Stany Zjednoczone finansowały ją w wysokości około 450 mln dolarów rocznie - tłumaczył prezydent USA.
- Stany Zjednoczone kierują te pieniądze na faktyczne i pilne potrzeby zdrowotne na całym świecie - stwierdził Donald Trump w CNN. Prezydent oskarża Chiny o to, że tuszowały faktyczne rozmiary epidemii w Wuhan.

Według niektórych zagranicznych mediów krok Trumpa rzuci globalny system zarządzania zdrowiem w ręce nieznanego tworząc pytania o zdolność do utrzymania się prze WHO, przyszłość programu eradykacji polio, o system raportowania niebezpiecznych wybuchów epidemii chorób zakaźnych i innych niezliczonych programów, które obejmują zdrowie Amerykanów oraz ludzi na całym świecie, takich jak wysiłki związane z walką z rozprzestrzenianiem się bakterii opornych na antybiotyki. Według innych mediów to co robi Trump jest jak najbardziej zasadne tym bardziej, że WHO nie wykorzystuje produktywnie otrzymywanych środków.

Jak podaje Onet, Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa krajem na świecie. Potwierdzono tam już ponad 3 mln przypadków zarażeń, a ponad 133 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.

Po opuszczeniu WHO przez Stany Zjednoczone do organizacji należą 193 kraje. Budżet WHO opiera się na dobrowolnych składkach państw członkowskich. Do tej pory najwięcej wpłacały właśnie USA, których składki odpowiadały za ok. 15 proc. środków organizacji.

Decyzja o pożegnaniu WHO zmaterializuje się w ciągu roku.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.