Specjalizacje, Kategorie, Działy

Udrożnienie dróg oddechowych, aby zapobiec restenozie jako metoda paliatywna w raku płuca?

Udostępnij:
Czy nowa metoda stentowania niedrożności dróg oddechowych w przebiegu nowotworu płuca stanie się standardem postępowania paliatywnego?
Niedrożność dróg oddechowych może być jedną z bardzo poważnych manifestacji choroby nowotworowej - według danych literaturowych aż 30% (!) pacjentów z rakiem płuca doświadczy tej przypadłości. Istnieje wiele interwencji terapeutycznych, takich jak np. krioterapia i stenty, terapia fotodynamiczna i brachyterapia, jednak u części pacjentów ponownie dochodzi do zamknięcia światła udrożnionego wcześniej fragmentu dróg oddechowych. Z tego względu naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine zaproponowali rozwiązanie, które może okazać się małą rewolucją w medycynie paliatywnej.

Przeprowadzono prospektywne badanie, które objęło 23 pacjentów z rozpoznanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca i towarzyszącą niedrożnością dróg oddechowych. Oprócz umieszczenia stentu, by zapobiec nawrotowi przykrego objawu, w okolice guza za pomocą iniekcji podano 1,5 mg paklitakselu. Oprócz skuteczności powyżej interwencji sprawdzono także jej bezpieczeństwo.

Stentowanie i iniekcję udało się z powodzeniem wykonać u 19 pacjentów; nie odnotowano umiarkowanych i ciężkich zdarzeń niepożądanych, zatem procedura okazała się bezpieczna. Stwierdzono istotnie mniejszą liczbę restenoz po zabiegu w stosunku do poprzednich interwencji (25-50% w porównaniu z 75-90%, p <0,001); co więcej, żaden z pacjentów nie wymagał dalszych innych interwencji lub ponownego stentowania dróg oddechowych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.