Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wysiłek fizyczny poprawia jakość życia chorych z astmą

Udostępnij:
Wysiłek fizyczny pomaga w poprawie codziennego życia otyłych dorosłych z astmą, wynika z nowego badania. Pacjenci, którzy ćwiczyli wykazywali poprawę aktywności fizycznej, poprawę odnośnie czasu wolnego od objawów astmy, objawów depresji oraz bezdechu sennego.
Trzymiesięczny program celował zarówno w utratę wagi jak i wysiłek fizyczny taki jak aerobic. I choć w przeszłości uważano, że ćwiczenia fizyczne są szkodliwe dla chorych na astmę z powodu zwężenia dróg oddechowych, to jednak badacze stwierdzają, że nie jest tak do końca i wysiłek fizyczny może przynosić korzyść osobom chorym w szczególności tym otyłym. Ćwiczenia bowiem redukują stan zapalny dróg oddechowych.

Badacze przypisali 55 otyłych pacjentów z astmą do grupy albo nacelowanej na utratę wagi z ćwiczeniami, w tym aerobikiem lub programu utraty wagi bazującego na żywieniu, terapii psychologicznej i ćwiczeniach oddechowych. Po dwóch sesjach tygodniowo w ciągu trzech miesięcy osoby w grupie ćwiczeń fizycznych mogły przejść dłuższy dystans w porównaniu do drugiej grupy. Dodatkowo osoby w grupie z ćwiczeniami miały 15 dni wolnych w miesiącu od objawów astmy wobec 9 dni w grupie kontrolnej. Podobnie poprawiły się objawy depresji, jakość snu. I choć korzyści były te same w obu grupach, to jednak w grupie z wysiłkiem fizycznym osiągnięte rezultaty zostały wzmocnione.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.