Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zanieczyszczone powietrze zabija - dane z The NEJM

Źródło: DM/NEJM
Autor: Marta Koblańska |Data: 30.08.2019
 
 
Pojawiają się kolejne alarmujące dane na temat bardzo szkodliwego wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. Metaanalizę danych z aż 652 miast przedstawiono na łamach The New England Journal of Medicine.
Międzynarodowy zespół naukowców dokonał oceny wpływu cząstek PM2,5 oraz PM10 na śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych, oddechowych i z jakiejkolwiek przyczyny. Zgromadzono dane dotyczące śmiertelności i zanieczyszczenia powietrza z 652 miast w 24 krajach lub regionach świata.

Wykazano, że średni wzrost stężenia PM10 o 10 μg/m3 2-dniowej średniej ruchomej, która reprezentuje średnią z bieżącego i poprzedniego dnia, był związany ze wzrostem o 0,44% dziennej śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, 0,36% z przyczyn sercowo-naczyniowych i 0,47% z powodu chorób układu oddechowego. Jeszcze szkodliwsze wydają się być cząstki pyłu PM2,5 - w tym przypadku wzrost śmiertelności wyniósł odpowiednio 0,68%, 0,55% i 0,74%. Niepokojący jest również fakt, że powyższe zależności pozostały znaczące po skorygowaniu o zanieczyszczenia gazowe oraz były silniejsze w miastach z niższymi średnimi rocznymi stężeniami PM i wyższymi średnimi rocznymi temperaturami.

0,44% i 0,68% wzrost ogólnej śmiertelności przy wzroście zanieczyszczenia powietrza to naprawdę dużo - łatwo policzyć, że w mieście o półmilionowej populacji daje to dodatkowe 2200 i 3400 zgonów (!).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe