Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zastosowanie tocilizumabu u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19

Udostępnij:
Dotychczasowe randomizowane badania kliniczne nie wykazały jednoznacznie korzyści z zastosowania tocilizumabu u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Na łamach „JAMA Internal Medicine" ukazała się retrospektywna analiza przebiegu COVID-19 u pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii.
Dane pochodziły z 68 amerykańskich szpitali w których przyjęto pacjentów od marca do maja 2020. Porównywano przebieg COVID-19 u chorych, którzy otrzymali tocilizumab w pierwszych dwóch dniach od przyjęcia na oddział intensywnej terapii.

Spośród 3924 analizowanych przypadków 433 (11 proc.) pacjentów otrzymało tocilizumab pierwszych dwóch dniach od przyjęcia do oddział intensywnej terapii. Łącznie umarło 29 proc. otrzymujących tocilizumab oraz 41 proc. z podgrupy, która nie była leczona tocilizumabem. Oznaczało to, że pacjenci wcześniej leczeni tocilizumabem mieli mniejszą śmiertelność w porównaniu z pozostałymi (HR=0,71; 95 proc. CI: 0,56-0,92).

Wyniki omawianego retrospektywnego badania STOP-COVID sugerują, że wczesne podanie tocilizumabu pacjentom przyjętym na oddział intensywnej terapii z powodu COVID-19 może wiązać się z poprawą zakresie śmiertelności. Wyniki powinny zostać zweryfikowane w randomizowanym badaniu klinicznym.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny).

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Pulmonologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.