Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zbadanie białka CRP wyeliminuje stosowanie niepotrzebnych antybiotyków?

Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 09.08.2019
 
 
Prosty test z krwi pobieranej z palca może pomóc w zapobieganiu stosowania niepotrzebnych antybiotyków pacjentom z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc POCHP - wynika z nowego badania Uniwersytetów Cardiff i Oxford oraz King’s College London.
Chodzi o test badający poziom białka CRP. Wysokie stężenie wskazuje na toczące się w organizmie zapalenie. Z badania finansowanego przez National Institute for Health Research wynika, że jego wykonywanie zmniejszyło o 20 procent stosowanie antybiotyków w sytuacji zaostrzeń POCHP.

Co ważne, to zmniejszenie liczby recept na antybiotyki nie miało negatywnego wpływu na powrót do zdrowia pacjentów w czasie dwóch tygodni od konsultacji lekarskiej. Zdaniem badaczy wyniki sugerują, że ten sposób zmniejszania wykorzystania antybiotyków wpisuje się w strategię walki przeciwko oporności na nie.

W Wielkiej Brytanii ponad milion osób choruje na POCHP. W Polsce może to być nawet 2 mln chorujących. POCHP wiąże się z paleniem papierosów oraz narażeniem na zanieczyszczenia środowiskowe. Osoby chorujące na POCHP doświadczają zaostrzeń, a kiedy tak się dzieje trzem na czterech pacjentów przepisywane są antybiotyki. Tymczasem dwie trzecie przypadków rzutów choroby nie jest powodowanych przez infekcje bakteryjne. Chorujący ze stosowania antybiotyków nie odnoszą więc korzyści.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe