Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zmiany epigenetyczne w przebiegu astmy i atopii
Źródło: DM/www.thelancet.com
Autor: Marta Koblańska |Data: 11.01.2019
 
 
Obszary metylacji poszczególnych regionów DNA nabłonka istotnie różniły się u dzieci z atopią (312 badanych) oraz bez atopii (n=171); znaleziono w sumie aż 8664 takich obszarów. Zmetylowane obszary obejmowały geny takie jak CDHR3, CDH26 (odpowiedzialne m.in. za funkcję barierową nabłonka), FBXL7, NTRK1 i SLC9A3 (biorą one udział w intergacji stuktury nabłonka oraz immunoregulacji).
Astma i atopia bardzo często ze sobą współistnieją; znana jest także predyspozycja do ich rodzinnego występowania. Ich etiologia nie jest w pełni wyjaśniona, dlatego wciąż trwają prace nad jej pełnym odkryciem, co umożliwiłoby bardzo szybką diagnostykę i leczenie przyczynowe. Na łamach The Lancet ukazało się kolejne doniesienie dostarczające ważnych informacji na temat etiologii astmy i atopii.

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Holandii i Portoryko dokonał analizy obecności zmetylowanych obszarów DNA nabłonka pobranego z nosogardła od 483 portorykańskich pacjentów w wieku od 9. do 20. roku życia; następnie uzyskane wyniki zweryfikowano poprzez zbadanie kolejnych grup, 72 dzieci afroamerykańskich i 432 europejskich. Przyjęto definicję atopii jako co najmniej jeden wynik oznaczenia stężenia IgE powyżej 0,35 IU/ml; definicję astmy przyjęto klasycznie, zgodnie z wytycznymi GINA.

Okazało się, że obszary metylacji poszczególnych regionów DNA nabłonka istotnie różniły się u dzieci z atopią (312 badanych) oraz bez atopii (n=171); znaleziono w sumie aż 8664 takich obszarów. Zmetylowane obszary obejmowały geny takie jak CDHR3, CDH26 (odpowiedzialne m.in. za funkcję barierową nabłonka), FBXL7, NTRK1 i SLC9A3 (biorą one udział w intergacji stuktury nabłonka oraz immunoregulacji). Ponadto na 30 zmetylowanych obszarów, dla których wyniki badania osiągnęły bardzo wysoką istotność statystyczną (p na poziomie ok. 10-20), aż 28 wystąpiło we wszystkich trzech badanych populacjach.

Powyższe odkrycie nie tylko wyznacza kolejny kierunek badań nad wyjaśnieniem etiologii astmy i atopii, ale być może posłuży także jako podstawa do opracowania szybkich testów diagnostycznych w przyszłości.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe