Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zmiany w programie lekowym astmy ciężkiej zalecane na czas COVID-19

Udostępnij:
Modyfikacje dokonane w programie lekowym leczenia astmy ciężkiej w związku z pandemią COVID-19 dopuściły stosowanie leków w warunkach domowych, zgodnie z przyjętymi zasadami monitoringu pacjentów. O tym co się zmieniło, poinformowała prof. Karina Jahnz- Różyk z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Ministerstwo Zdrowia uznało, że ośrodki prowadzące leczenie astmy ciężkiej mogą kontynuować realizację programu lekowego i wydawać leki pacjentom, które następnie zostaną przyjęte w domu. Wydanie leku jest możliwe na nie dłużej niż trzy miesiące. Odbywa się to pod warunkiem pojawienia się pacjenta na minimum czterech wizytach w ośrodku, teleporad w trakcie leczenia domowego oraz ważne jest wyrażenie zgody na takie leczenie przez chorego. Warunkiem jest również odpowiednia edukacja pacjentów, czyli poinformowanie ich o możliwych działaniach niepożądanych leków, zaordynowanie prowadzenia dzienniczka przyjmowania leków oraz wykonywanie badań profilaktycznych nie rzadziej niż co cztery miesiące, przy czym istnieje możliwość rezygnacji z badań przed podaniem leku. Osoby po wstrząsie anafilaktycznym nie powinny samodzielnie przyjmować leków. Należy ustalić również, czy to apteka dowozi lek pacjentowi. W dniu przyjmowania leku przez chorego wskazany jest telefon od lekarza w celu kontrolnym, przy czym nie jest to obligatoryjne.

- W ośrodkach przy podaniu pierwszej dawki monitorujemy pacjenta przez dwie godziny, potem przy kolejnych przez pół godziny – mówiła podczas wykładu na temat zmian w programie lekowym astmy ciężkiej prof. Karina Jahnz-Rózyk z Wojskowego Instytutu Medycznego. – Później już takiej konieczności nie ma – dodawała.

Rozliczanie realizacji programu lekowego odbywa się w oparciu o teleporadę oraz umowę z NFZ umożliwiającą prowadzenie go w warunkach ambulatoryjnych. Zgoda NFZ na prowadzenie programu w warunkach ambulatoryjnych jest kluczowa dla rozliczeń. Do rozliczenia potrzebne jest również oświadczenie pacjenta, że dany lek został przez niego przyjęty. Ośrodek musi się także zmieścić w ryczałcie diagnostycznym, w ramach którego wykonywane są badania do kwalifikacji i realizacji programu lekowego.
Ministerstwo Zdrowia w związku z pandemią dopuszcza również odstępstwa od przyjętych zapisów w programie lekowym głównie dotyczących wizyt monitorujących, jednak zastrzega, że po jej ustaniu realizacja programu lekowego wróci na wcześniejsze tory.

Zmiany w programie obejmują również zamianę jednego leku na kolejny w razie nieskuteczności leczenia. W takiej sytuacji pacjent jest wyłączany z programu lekowego, monitorowany i po trzech miesiącach otrzymuje nowy lek, choć na nowo musi spełnić wszystkie kryteria włączenia do kolejnego programu lekowego.

W Polsce 47 ośrodków realizuje program lekowy astmy ciężkiej dla dorosłych i 7 dla dzieci. W programie są trzy leki: omalizumab, którym leczonych jest około 48 proc. pacjentów, mepolizumab – 40 proc. pacjentów i benralizumab - 12 proc. Programem leczenia objętych jest 1000 chorych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.