SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Aerobik pomaga w fibromialgii
 
Działy: Aktualności
Ćwiczenia aerobowe są korzystne dla pacjentów z fibromialgią i poprawiają jakość ich życia.
Fibromialgia charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk.

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo przeprowadzili analizę 13 randomizowanych, kontrolowanych badań dotyczących 839 dorosłych z rozpoznaniem fibromialgii. W badaniach porównano skuteczność aerobiku i innych ćwiczeń.

Naukowcy stwierdzili, że w porównaniu z kontrolą grupą pozytywne efekty (wyrażone w skali 0 do 100 przy najniższych wartościach) w ćwiczeniach aerobikowych (średnia 56,08, bezwzględna poprawa, 8 procent, względna poprawa, 15 procent); intensywność bólu (średnio 65,31, bezwzględna poprawa 11 procent, względna poprawa 18 procent); sztywność (średnia 69, absolutna różnica w poprawie, 8 procent, względna poprawa w ulepszeniu, 11,4 procent); funkcja fizyczna (średnia 38,32, absolutna zmiana w poprawie, 10 procent, względna zmiana w poprawie, 21,9 procent); i zmęczenie (średnia 68, absolutna zmiana w poprawie, 6 procent, względna poprawa ulepszenia, 8 procent).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe