Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Amlodypina zmniejszają ryzyko dny moczanowej

Źródło: www.bidmc.org/about-bidmc/news/2020/01/blood-pressure-drug-linked-to-lower-risk-of-gout
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.01.2020
 
 
Dna moczanowa charakteryzuje się nagłym pojawieniem się bólu, obrzęku i sztywności stawów. Choroba spowodowana jest tworzeniem się kryształków moczanu w małych przestrzeniach między stawami, które gromadzą się, gdy duże ilości kwas moczowego krąży we krwi.
Schorzenie wiąże się ze spożywaniem niektórych produktów spożywczych, w tym czerwonego mięsa, owoców morza i alkoholu, ale jest to również częste powikłanie wynikające z nadciśnienia. W związku z tym pacjenci często nie przyjmują leków zgodnie z zaleceniami. Niewiele badań dostarcza wskazówek dla lekarzy przepisujących leki przeciw nadciśnieniowe dla pacjentów z ryzykiem dny moczanowej.

Badanie prowadzone przez lekarzy-badaczy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) donosi, że lek przeciwnadciśnieniowy amlodypina obniża długoterminowe ryzyko dny moczanowej w porównaniu z dwoma innymi lekami często przepisywanymi na obniżenie ciśnienia krwi. Odkrycia zostały opublikowane w Journal of Hypertension.

- Nasze badanie wykazało, że amlodypina była związana z niższym ryzykiem dny moczanowej w porównaniu z chlortalidonem lub lizynoprylem, o czym nigdy wcześniej nie informowano - powiedział autor badania Stephen Juraschek , adiunkt medycyny w BIDMC.

Juraschek i współpracownicy przeprowadzili wtórną analizę danych uzyskanych przy leczeniu przeciw nadciśnieniowym i obniżającym stężenie lipidów w celu zapobiegania zawałowi serca (ALLHAT). W tym badaniu oceniono wpływ popularnych leków na ciśnienie krwi na wyniki sercowo-naczyniowe u ponad 20 000 uczestników leczonych w 623 ośrodkach medycznych w Ameryce Północnej w latach 1994–2002. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ustalenia, takie jak niewydolność serca, i inne skutki zdrowotne, które powinny być również brane pod uwagę przy wyborze leku na ciśnienie krwi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe