Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ankieta: trudny dostęp do specjalisty - reumatologa największa zmorą pacjentów

Udostępnij:
Długi okres oczekiwania na wizytę u lekarza reumatologa, duża odległość do lekarza specjalisty, brak współpracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z reumatologiem: to największe trudności, na które skarżą się chorzy na choroby reumatyczne w Polsce – wynika z ankiety Stowarzyszenia „3majmy się razem”.
-Z pewnością w terapii nie pomaga wieloletni okres oczekiwania na diagnozę choroby reumatycznej i prawie nieustannie towarzyszący chorobie ból. Stowarzyszenie „3majmy się razem” i Stowarzyszenie chorych na ZZSK pracuje nadAudytem społecznym dotyczącym stanu opieki reumatologicznej w Polsce. Jest to Raport pokazujący opiekę reumatologiczną z perspektywy pacjenta i dotyczy terapii chorób reumatycznych w Polsce. Jednym z jego elementów jest badanie ankietowe – czytamy w komunikacie stowarzyszenia.

Ankieta została przeprowadzona przy użyciu Internetu w terminie od 18 lipca do 27 sierpnia 2013 roku. W badaniu wzięło udział 240 osób cierpiących na zapalne choroby reumatyczne. Na co jeszcze skarżyli się chorzy?

Badani pacjenci często jako największą życiową przeszkodę związaną z chorobą reumatyczną wymieniają: ból, brak perspektyw, niepewność co do przyszłości, niemożność zaplanowania najbliższej przyszłości, uwiązanie do miejsca związane z wizytami u lekarzy.

Według Stowarzyszenia wyniki odpowiedzi na pytanie „W jakiej (orientacyjnie) odległości znajduje się Twoje obecne miejsce zamieszkania od leczącego Cię reumatologa lub specjalisty?” nie są optymistyczne. Rekordziści mają do pokonania nawet 452 km, aby dostać się do swojego reumatologa lub lekarza specjalisty. 30% badanych na podróż do lekarza musi poświęcić ponad godzinę, wśród tych osób aż 15% potrzebuje 3 lub więcej godzin, aby dotrzeć do swojego lekarza specjalisty.

Czas tracony na dojazdy często uniemożliwia chorym prowadzenie normalnego trybu życia i podjęcie pracy. Dla młodych respondentów konieczność poświęcania kilku godzin na dojazdy oznacza regularne nieobecności w szkole lub na uczelni. Często wiąże się to również z trudnością znalezienia i utrzymania pracy - nie każdy pracodawca toleruje konieczność brania regularnie wolnych dni na badania i wizyty u specjalisty. Dotyczy to również najmłodszych pacjentów, dla których czas wolny na wizytę u lekarza muszą znaleźć rodzice.

Należy pamiętać, że choroby reumatyczne są chorobami przewlekłymi, które wymagają długofalowego, odpowiedniego leczenia oraz stałej kontroli stanu zdrowia i reakcji organizmu na podawane leki. Wiąże się to z koniecznością pozostania pod stałą opieką lekarza specjalisty przez całe życie. W przypadku wprowadzania nowego leczenia lub przy zaostrzeniu choroby częstotliwość wizyt u specjalistów wzrasta.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.