Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Lista refundacyjna – pozytywne zmiany dla chorych na RZS

Udostępnij:

Na nowej liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 kwietnia, znajdują się m.in. nowe formuły leków biologicznych dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dzięki dodaniu na listę leku w formie ampułkostrzykawek oraz wstrzykiwaczy pacjenci ci będą mieli możliwość terapii w warunkach domowych.  

  • Pacjenci z RZS to jedna z grup chorych, którzy najbardziej odczują zmiany na listach refundacyjnych. Do refundacji trafił tocilizumab w nowych formach podania
  • Refundacja leku w formie iniekcji stanowi ważną alternatywę dla już dostępnych w refundacji metod leczenia
  • Zmiany pozytywnie odbierają nie tylko chorzy na RZS, ale też pacjenci onkologiczni i diabetycy. Na liście refundacyjnej znajduje sie niemal 90 nowych pozycji

Refundacja leku w formie ampułkostrzykawek oraz wstrzykiwaczy to znaczne ułatwienie i oszczędność dla pacjentów. Dotychczas lek mógł być podawany wyłącznie w warunkach szpitalnych w postaci infuzji dożylnej. Takie rozwiązanie często wiązało się z koniecznością hospitalizacji pacjenta. Ze względu na przyjmowane leki immunosupresyjne pacjenci z RZS są również obarczeni większym ryzykiem zakażeń szpitalnych. Podawanie leku w infuzjach dożylnych oznaczało dla nich również konieczność dojazdów do wybranych szpitali uprawnionych do stosowania terapii.

Częstotliwość podawania leku co dwa tygodnie i bezterminowość terapii skutkowała dla pacjentów ograniczeniami pod względem fizycznym, psychologicznym i ekonomicznym.  

Przy stosowaniu tocilizumabu w formie ampułkostrzykawek oraz wstrzykiwaczy pacjent odwiedza placówkę medyczną tylko raz na kwartał. Możliwość przyjmowania leków w warunkach domowych nie tylko zmniejsza koszty dojazdów i zapewnia większą elastyczność terapii, lecz także ogranicza stres związany z procesem leczenia. Zmiany w puli refundacji to zatem ważny krok w stronę poprawy komfortu życia pacjentów z RZS.  

Zmiany na liście refundacyjnej docenią również diabetycy i chorzy onkologicznie 

W wykazie leków refundowanych ponownie znalazły się leki z grupy flozyn (inhibitory SGLT2). Preparaty te zwiększają wydalanie glukozy z moczem. Wskazania dla leków z grupy flozyn poszerzono również o pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.  

W zakresie leczenia onkologicznego zmiany obejmą m.in. pacjentki z mięśniakami macicy. Do wykazu refundacyjnego dodano preparat stosowany w terapii ciężkich objawów mięśniaków macicy w postaci nasilonych krwawień u dorosłych kobiet w wieku rozrodczym, niekwalifikujących się do leczenia operacyjnego.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.