Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Artroskopia skuteczniejsza niż MRI

Źródło: ScienceDaily
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.07.2019
 
 
Według naukowców z Instytutu Rothmana z La Jolla w Kalifornii zastosowanie artroskopii do oceny stadium zmiany chorobowej w obszarze chondralnym kolana jest bardziej dokładne niż obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Odkrycia przedstawiono na dorocznym spotkaniu American Orthopedic Society of Sports Medicine.
Urazy chrzęstne kolana są częstym źródłem bólu u sportowców, ale jedną z głównych metod diagnozowania i stopniowania tych urazów jest MRI. Wykorzystanie artroskopii do oceny stopnia urazu jest bardziej dokładnym sposobem oceny kolana przed operacją.

Lekarze przebadali 98 pacjentów z problemami związanymi z łąkotką.

- Na podstawie naszego przeglądu dokonano zmiany w planie leczenia w 47 procentach przypadków, w których artroskopia etapowa została wykorzystana do oceny powierzchni chrząstki stawowej - powiedział główny badacz dr Hytham S. Salem z Rothman Institute.

Artroskopię wykonuje się po standardowym sterylnym przygotowaniu skóry i obejmuje on wstrzyknięcie środka miejscowo znieczulającego podskórnie do miejsc portalowych i do stawu kolanowego. Często wykonuje się ją w gabinecie, a pacjenci są świadomi.

- Wyniki naszego badania wskazują, że artroskopia etapowa jest ważnym krokiem w określeniu najbardziej odpowiedniego planu leczenia ubytków chrzęstnych przed OCA, ACI i MAT - powiedział dr Salem. - Zajęcie się wszystkimi patologiami stawu kolanowego może być ważne dla powodzenia operacji odbudowy chrząstki, a plany leczenia mogą się zmieniać w zależności od zasięgu i lokalizacji uszkodzenia chrząstki.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe