Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Bieganie a zapalenie stawów

Źródło: Running promotes chronicity of arthritis by local modulation of complement activators and impairing T regulatory feedback loops. Ann Rheum Dis. 2019 Jun;78(6):787-795
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.06.2019
 
 
Mechanizm zachorowania na zapalenie stawów nadal pozostaje niewyjaśniony. Przedmiotem dociekań naukowców jest zwłaszcza proces zapalny, który w przypadku takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów lub spondyloartropatie seronegatywne przechodzi w fazę przewlekłą, będąc przyczyną postępujących zmian strukturalnych w obrębie stawów.
Czy czynnik mechaniczny (np. bieganie) może uruchamiać ścieżki sygnałowe miejscowo i w wymiarze ogólnoustrojowym, które będą miały wpływ na przewlekły przebieg zapalenia stawów?

Aby odpowiedzieć na to pytanie grupa naukowców z Belgii przeprowadziła eksperyment na mysich modelach zapalenia stawów. Zwięrzęta laboratoryjne podzielono na trzy grupy modyfikując odpowiednio obciążenie na stawy. Grupa kontrolna trzymana była w klasycznych klatkach, grupa z możliwością dobrowolnego biegania miała dostęp do kół do biegania, w trzeciej grupie odciążano kończyny tylne poprzez modyfikację ogona. Następnie myszom podawano przeciwciała skierowane przeciwko kolagenowi w celu wyindukowania zapalenia stawów. Uszkodzenia stawów u myszy oceniano w oparciu o strukturę kości w badaniu TK, badanie tkanki maziowej i tkanki ścięgien oraz oznaczanie cytokin i chemokin w surowicy.

Na podstawie szeregu szczegółowych testów, które przeprowadzono ustalono, iż bieganie prowadzi do przetrwałego stanu zapalnego i powoduje zwiększoną porowatość kości. Obciążenia mechaniczne powodują miejscową aktywację stanu zapalnego (m.in. poprzez składniki układu dopełniacza , zmiany w fenotypie fibroblastów). Jednocześnie automatycznie uruchamiane są inne mechanizmy, które mają na celu wygaszenie stanu zapalnego ( limfocyty T regulatorowe).

W podsumowaniu autorzy podkreślają, że obciążenia mechaniczne (bieganie) mają ogromny wpływ na stawy i mogą zarówno inicjować stan zapalny jak również go hamować.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe