SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Brak zwiększonego ryzyka złamania związanego z sarkopenią
Źródło: JBMR/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.03.2018
 
 
Dorośli z pre-sarkopenią lub sarkopenią nie są bardziej podatni na złamanie niż osoby dorosłe z osteoporozą bez sarkopenii, wynika z badań opublikowanych w Journal of Bone and Mineral Research.
Naukowcy w Holandii przeanalizowali dane 5911 osób starszych (średni wiek, 69 lat, 55,8% kobiet) i porównali je z danymi dotyczącymi sarkopenii. Uczestnicy zostali poddani pomiarom DXA w celu oceny BMD kości szyjki udowej, jak również beztłuszczowej masy, wskaźnika masy mięśniowej i wskaźnik mięśni szkieletowych, z niskim indeksem mięśni definiowanym jako wskaźnik mięśni szkieletowych do 7,25 kg / m² dla mężczyzn i 5,67 kg / m² dla kobiet. Pre-sarkopenię definiowano jako mającą jedynie niską masę mięśniową. Siłę mięśni oceniano za pomocą hydraulicznego dynamometru ręcznego.

W kohortach 5,9% dorosłych miało pre-sarkopenię, a 4,4% dorosłych sarkopenię, podczas gdy 80,4% osób z sarkopenią miało również niską BMD. Jednak tylko 15% dorosłych z osteoporozą miało sarkopenię.
W porównaniu z osobami dorosłymi bez sarkopenii, osoby z sarkopenią miały niższą BMD i większą częstość złamań (23,5% w porównaniu z 15,5%); jednakże, według badaczy, różnica w częstości występowania złamań została zmniejszona po dostosowaniu do wieku i płci.

Badacze nie zaobserwowali żadnych różnic między grupami pod względem częstości występowania chorób przewlekłych, z wyjątkiem częstszego występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u osób dorosłych z sarkopenią (26,9%) w porównaniu z osobami bez sarkopenii (13,4%). Związek z sarkopenią i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc utrzymywał się po dostosowaniu do stanu palenia, aktywności fizycznej i liczby przepisanych kortykosteroidów.

Naukowcy odkryli również, że osoby dorosłe z osteoporozą charakteryzowały się większą częstością występowania złamań (34,5%) niż osoby z samą sarkopenią (17%). U osób dorosłych z osteoporozą prawdopodobieństwo złamania było równie duże, niezależnie od statusu sarkopenii, przy OR 2,59 dla osób z osteoporozą i sarkopenią (95% CI, 1,41-4,45) i 2,75 dla osób z osteoporozą bez sarkopenii (95% CI, 2,01 -3,75).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe