SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Brakuje reumatologów
 
Działy: Aktualności
Coraz więcej pacjentów poszukuje opieki reumatologicznej w przypadku przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów, ból pleców i osteoporoza, ale maleje liczba specjalistów, wynika z nowych amerykańskich badań.
W 2015 r. w Stanach Zjednoczonych było 6 013 lekarzy, którzy specjalizowali się w reumatologii. Do roku 2030 prognozuje się, że liczba ta spadnie o 700 lekarzy. W tym samym czasie szacuje się, że liczba dorosłych pacjent wymagający opieki lekarskiej z zapaleniem stawów zwiększy się o ponad 25%. Jednocześnie niedobory te są wynikiem przechodzenie na emeryturę starzejących się klinicystów oraz wzrost liczby lekarzy-kobiet i osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin.

Zalecenia dotyczące wypełnienia luki obejmują szkolenia większej liczby reumatologów, wysiłki mające na celu rekrutację reumatologów na obszarach z niedoborem, więcej szkoleń reumatologicznych dla pielęgniarek, asystentów i innych klinicystów oraz zachęcanie do korzystanie z telemedycyny.

Pomocne mogą też być nowe źródła finansowania stypendiów reumatologicznych. Autorzy zwracają uwagę także na znaczenie mentoringu reumatologicznego w medycznych programach szkoleniowych, aby przyciągnąć i zatrzymać do reumatologii następne pokolenie lekarzy.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe