REUMATOLOGIA
Zespoły bólowe kręgosłupa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Certolizumab zatwierdzony do leczenia spondyloartropatii

Źródło: AK/Medscape
Autor: Alicja Kostecka |Data: 01.04.2019
 
 
Tagi: certolizumab
FDA zatwierdziła certolizumab - inhibitor czynnika martwicy nowotworów w leczeniu dorosłych z nieradiograficzną osiową spondyloartropatią.
Certolizumabu w iniekcji jest pierwszym zatwierdzonym przez FDA sposobem leczenia spondyloartropatii i odpowiada na niezaspokojoną potrzebę pacjentów z tym schorzeniem.

Certolizumab analizowano w randomizowanym, kontrolowanym z placebo badaniu, z udziałem 317 osób dorosłych , u których wystąpiły objawy zapalenia, na co wskazywały: podwyższenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP) i / lub zapalenie krzyżowo-biodrowe w badaniu rezonansem.

Pacjenci leczeni certolizumabem wykazywali większą poprawę wskaźnika aktywności kostnej zesztywniającego zapalenia stawów, złożonego systemu punktacji, który ocenia aktywność choroby, w tym wyniki zgłaszane przez pacjentów i poziomy CRP, w stosunku do tych pacjentów, którzy otrzymywali placebo. Ogólny profil bezpieczeństwa w tej populacji pacjentów był zgodny ze znanym profilem bezpieczeństwa leku w innych grupach chorych. Jeśli chodzi o profil bezpieczeństwa, to istnieje zwiększone ryzyko poważnych infekcje obejmują między innymi gruźlicę , posocznicę bakteryjną i inwazyjne zakażenia grzybicze.

Certolizumab nie jest wskazany do stosowania u dzieci. Certolizumab jest już zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych do leczenia osób dorosłych z umiarkowaną lub ciężką aktywną chorobą Crohna , umiarkowanym lub ciężkim reumatoidalnym zapaleniem stawów , aktywnym zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i umiarkowaną do ciężkiej łuszczycą plackowatą, którzy są kandydatami do leczenia układowego lub fototerapii.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.