REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Chińskie zioło zapobiega utracie kości

Udostępnij:
Zioło powszechnie stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej może mieć kluczowe znaczenie w nowej terapii osteoporozy, która mogłaby zapobiec utracie masy kostnej bez wywoływania skutków ubocznych. .
Używając związku otrzymanego z lantany pospolitej, naukowcy odkryli sposób selektywnego blokowania enzymu o nazwie katepsyn K (CatK), który odgrywa istotną rolę w rozkładzie kolagenu w kościach podczas osteoporozy. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Bone and Mineral Research .
Naukowcy badali wpływ związku otrzymanego z lantany pospolitej w mysich i ludzkich komórkach kostnych i odkryli, że zapobiega on utracie kości i zwiększa gęstość mineralną kości myszy leczonych związkiem o 35 procent w porównaniu z grupą kontrolną.

W badaniu wykorzystano wcześniejsze doświadczenia przeprowadzone przez ten sam zespół, który analizował skuteczność tej rośliny, znanej w języku chińskim pod nazwą Danshen i stosowanej w leczeniu chorób kości.
Enzymy, blokery działają jak klucze w zamkach. Większość leków w fazie rozwoju to tzw. aktywne inhibitory, które działają jak klucze główne i blokują cały enzym, blokując zarówno jego funkcje związane z chorobami, takie jak degradacja kolagenu, jak i inne normalne funkcje.

Katepsyn (CatK) to wielofunkcyjny enzym o ważnych rolach w innych organach i całkowite blokowanie powoduje nieoczekiwane działania niepożądane ze strony innych leków. Związek otrzymany z chińskiej rośliny blokuje tylko aktywność CatK związaną z kolagenem, zapobiegając niekontrolowanemu rozkładowi kolagenu w kościach i nie powoduje jakiegokolwiek innego negatywnego wpływu w organizmie.

Leczenie przy wykorzystaniu tego związku może być również stosowane w terapii wielu innych chorób kostnych i chrząstkowych, takich jak zapalenie stawów i niektóre nowotwory kości.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.