SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Choroby reumatyczne zwiększają ryzyko demencji
 
Działy: Aktualności
Według badań opublikowanych w International Journal of Rheumatic Diseases, u pacjentów z różnymi chorobami reumatycznymi występuje zwiększone ryzyko otępienia.
Kuan-Ting Chen z Uniwersytetu Medycznego Chung Shan w Taichung na Tajwanie i jego koledzy wyodrębnili dane z bazy Narodowego Funduszu Zdrowia Tajwanu w celu zbadania korelacji między chorobami reumatycznymi a otępieniem. W latach 2000-2010 łącznie 10 180 przypadków demencji odnotowano w grupie badanych 61 080 osób.

Naukowcy odkryli, że wśród kobiet było znacznie wyższe ryzyko otępienia w zespole Sjögrena, toczniu rumieniowatym układowym i chorobie zwyrodnieniowej stawów. U mężczyzn występowało znacznie większe ryzyko otępienia w zespole Sjögrena, łuszczycowym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów. Znaczącą różnicę wykazano w SLE i chorobie zwyrodnieniowej stawów wśród młodszej grupy (w wieku od 40 do 64 lat) oraz w zespole Sjögrena i chorobie zwyrodnieniowej stawów wśród starszej grupy (w wieku> 65 lat).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe