Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Co na tegorocznym kongresie AAD?

Udostępnij:
Tegoroczny zjazd American Academy of Dermatology, czołowego towarzystwa naukowego, obfituje w ważne informacje. Prezentujemy, co przygotowali naukowcy na kilkudniowe wydarzenie.
Od 17 do 21 marca w Nowym Orleanie prezentowany jest zbiór aktualnej wiedzy, która z pewnością przełoży się na poprawę jakości opieki nad pacjentami. Na tegorocznym spotkaniu poruszany będzie temat złożoności zabiegów rekonstrukcyjnych skóry, a także leczenia chirurgicznego paznokci, zwłaszcza technikami małoinwazyjnymi, z podkreśleniem istotności unikania niepotrzebnego bólu i zniszczenia lub okaleczenia.

Omówione zostaną także najnowsze (i nie tylko) sposoby leczenia łysienia, które w przypadku wielu dotkniętych nim osób istotnie obniża samoocenę i jakość życia. Poruszone zostanie również zagadnienie dotyczące zastosowania sztucznej inteligencji. Wiele uwagi skupi tematyka osocza bogatopłytkowego, fotobiomodulacji (terapia światłem niskoenergetycznym), hydrdermabrazji, przeszczepu włosów. Epizod poświęcony będzie także niebezpiecznym interakcjom minoksydylu. Nie może oczywiście zabraknąć podsumowania stanu wiedzy – a zwłaszcza postępów – w ocenie i leczeniu łysienia plackowatego.

Wiele chorób skóry to wyzwanie nie tylko dla dermatologa, lecz także dla reumatologa – tematowi współpracy specjalistów tych dziedzin w celu zoptymalizowania opieki nad pacjentem poświęcono kilka sesji. Jedna z nich dotyczy zastosowania inhibitorów kinazy janusowej, w tym wyników najnowszych badań klinicznych, omówiona zostanie także seria przypadków i profil bezpieczeństwa. Przedstawiona zostanie skuteczność inhibitorów kinazy janusowej u pacjentów z łysieniem plackowatym, bielactwem, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, ziarniniakiem obrączkowatym, sarkoidozą i zapaleniem skórno-mięśniowym.

Poruszony zostanie także temat coraz szerszego pola do stosowania sztucznej inteligencji i telemedycyny w dermatologii. Z drugiej strony jedna z poświęconych sesji dotyczy często pomijanego, a jakże ważnego tematu błędów poznawczych. Jak podkreślili autorzy sesji,
postawienie diagnozy na podstawie obrazu klinicznego jest obarczone błędami, z których większość ma charakter poznawczy, a heurystyki lub skróty myślowe są regularnie stosowane do stawiania intuicyjnych diagnoz. Poruszony zostanie problem wpływu błędu wstępnego i tzw. szumu tła na trafność rozpoznania. Nie zabraknie instrukcji, jak myśleć, by unikać powyższych błędów.

Najczęstsza z dermatoz – atopowe zapalenie skóry – nie zostanie oczywiście pominięta, wręcz przeciwnie. Z racji ogromu postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w opiece nad pacjentami, podsumowany i uporządkowany zostanie aktualny stan wiedzy, osobno dla dzieci i osobno dla dorosłych.

Cały program z podziałem na sesje jest dostępny na stronie: American Academy of Dermatology.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.