SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Coraz mniejsza śmiertelność z powodu RZS
 
Według badan WHO przeprowadzonych w 31 krajach Europy, Ameryki i Australii, śmiertelność z powodu RZS na przestrzeni lat 1987 do 2011 obniżyła się o 9,2%.
Z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów od 1987 do 2011 zmarło 219 189 ludzi, co stanowi 22,2% zgonów z powodu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych i 0,1% wszystkich zgonów. Badacze odkryli również, że odsetek zgonów związanych z RZS wśród wszystkich zgonów z powodu układu mięśniowo-szkieletowego spadł z 30% do 17,7% w badanym okresie.

Zdaniem Aliasghar A. Kiadaliri , PhD z Uniwersytu w Lund w Szwecji jest to wynik wczesnego i agresywnego leczenia lekami przeciwreumatycznymi i późniejszej terapii lekami biologicznymi. Z drugiej strony, zauważa badacz, mimo że obniżenie zgonów z powodu reumatoidalnym zapaleniem stawów jest wspaniałą wiadomością, może to prowadzić do wzrostu udziału starzejącej się populacji z chorobami reumatoidalnymi, którzy będą potrzebować opieki zdrowotnej,” co powinno być uwzględnione w planowaniu opieki zdrowotnej.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe