Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Denosumab jednak na liście refundacyjnej
Źródło: MK/Interia
Autor: Marta Koblańska |Data: 30.08.2018
 
 
Zgodnie z zapowiedziami Marcina Czecha, wiceministra zdrowia na wrześniowej liście refundacyjnej znajdzie się denosumab, lek stosowany w razie nietolerancji bisfosfonianów w prewencji złamań osteoropotycznych.
Denosumab to przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu osteoporozy i profilaktyce złamań na jej tle. Wprowadzenie denosumabu na listę 75plus spotkało się wcześniej z uznaniem lekarzy reumatologów i geriatrów, a także było uważane za przejaw odpowiedzialnego, nowoczesnego kształtowania polityki senioralnej państwa, którego społeczeństwo gwałtownie się starzeje.

Osteoporoza to choroba charakteryzująca się pogorszeniem jakości kości. Jej nazwa oznacza „porowatą kość”. Jest to przewlekłe, upośledzające schorzenie, dotykające przede wszystkim kobiet po menopauzie, które sprawia, że kości stają się kruche jak porcelana. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem złamań – ważną przyczyną funkcjonalnej niepełnosprawności, zwłaszcza wśród osób w podeszłym wieku. Konsekwencje złamań osteoporotycznych są groźne i niedoceniane. Stanowią przyczynę nie tylko niesprawności, ale kalectwa a nawet śmierci.

Zapobieganie złamaniom z powodu osteoporozy sprzyja utrzymywaniu samodzielności i sprawności osób w podeszłym wieku, jest ważnym elementem polityki senioralnej, zwłaszcza w krajach gdzie demograficzne procesy starzenia się społeczeństw przebiegają szybko. W Polsce starzenie się społeczeństwa przebiega wyjątkowo szybko – odsetek ludności w wieku 80 lat i więcej zwiększy się w latach 2010-2035 ponad dwukrotnie. Wydaje się, że należałoby zrobić wszystko, aby ci seniorzy jak najdłużej mogli zadbać sami o siebie, zamiast stanowić obciążenie dla systemu opieki społecznej czy własnych rodzin.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe