REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dieta śródziemnomorska dobra również dla kości

Źródło: ScienceDaily/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.04.2018
 
 
Dieta śródziemnomorska zdrowa dla serca wydaje się również być korzystna dla kości i mięśni starszych kobiety, wynika z badań zaprezentowanych podczas ENDO 2018, dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Chicago.
Naukowcy donoszą o wyższej masie kostnej i masie mięśniowej u kobiet po menopauzie, które przestrzegają diety śródziemnomorskiej niż u tych, które jej nie stosowały. Ten sposób odżywiania obejmuje wysokie spożycie owoców i warzyw, ziaren, ziemniaków, oliwy z oliwek i nasion; umiarkowanie wysokie spożycie ryb; niskie spożycie tłuszczów nasyconych, nabiału i czerwonego mięsa; i regularne, ale umiarkowane picie czerwonego wina. Dieta śródziemnomorska została powiązana z niższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, raka i niektórych innych chorób przewlekłych.

Brazylijscy naukowcy przeprowadzili badania u 103 zdrowych kobiet w średnim wiek 55 lat, i które przeszły menopauzę średnio 5,5 lat wcześniej. Wszystkie kobiety poddano badaniu kości, aby zmierzyć gęstość mineralną kości, całkowity tłuszcz w ciele i masę mięśniową, które zastosowano do oceny masy mięśni szkieletowych. Badani wypełnili także ankietę dotyczącą żywienia. Stosowanie diety śródziemnomorskiej, było istotnie związany z wyższą gęstością mineralną kości mierzoną w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i większą masa mięśniową. To stwierdzeni nie było związane z tym, czy kobiety stosowały uprzednio terapię hormonalną, paliły papierosy, czy były aktywne fizycznie.

Dieta śródziemnomorska może być użyteczną, niemedyczną strategią zapobiegania osteoporozie i złamaniom u kobiet po menopauzie", stwierdzili badacze.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe