SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Diuretyki bez wpływu na leczenie dny moczanowej
Źródło: AK/Arthritis Res Ther. 2018;doi:10.1186/s13075-018-1559-2
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.04.2018
 
 
Diuretyki nie mają znaczącego wpływu na leczenie dny moczanowe wynika z najnowszych badań opublikowanych w Arthritis Research and Therapy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Alicante przeprowadzili retrospektywną analizę 245 pacjentów, z których 208 było leczonych allopurinolem, z czego 66 było na diuretykach i 35 otrzymało febuksostat, a 19 na diuretykach otrzymało benzbromaron. Badacze przeanalizowali maksymalną dawkę ULD u pacjentów jako główną zmienną wyjściową, a także zmniejszenie stężenia moczanu w surowicy, w zależności od rodzaju leczenia, które otrzymali, oraz stosowania diuretyków. Docelowe poziomy redukcji moczu w surowicy wynosiły 6 mg / dL, 5 mg / dL i 4 mg / dL.

Zdaniem naukowców znacznie mniej pacjentów, którzy otrzymali zarówno allopurynol jak i leki moczopędne osiągnęło poziom moczanu w surowicy poniżej 5 mg / dl. Nie znaleziono innych znaczących różnic w docelowych poziomach moczanów w surowicy związanych z diuretykami. Analiza regresji liniowej wykazała odwrotną zależność między lekami moczopędnymi a maksymalną dawką ULD (beta = 0,125; P = 0,073), ale nie było to utrzymane w analizie wieloczynnikowej (beta = 0,47, P = 0,833). Co więcej, badacze nie stwierdzili związku z febuksostatem (beta = 0,116; P = 0,514).

Leki moczopędne są przepisywane pacjentom z dną moczanową i często wiążą się z upośledzoną odpowiedzią na allopurinol, co sugeruje przerwanie ich stosowania. Wyniki tego badania nie potwierdzają wcześniejszych obserwacji i wymagają dalszych obserwacji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe