Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dlaczego chorujemy na choroby autoimmunologiczne?

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 13.12.2019
 
 
Choroby autoimmunologiczne mają podłoże genetyczne szczególnie u osób z agresywnym systemem immunologicznym. Nagle pojawia się jakiś sygnał, który aktywuje układ immunologiczny, który zwraca się przeciw organizmowi gospodarza - to wnioski z międzynarodowej konferencji Akademia Autoimmunologii.
To pierwsze w tej naszej części kontynentu wydarzenie, podczas którego zaprezentowano najnowsze badania naukowe i kliniczne dotyczące chorób o podłożu autoimmunologicznym. Uczestniczyli w nim badacze z USA, Izraela, Włoch, Węgier i Polski.

Czynników, które mogą sprawić, że pojawi się choroba, jest wiele. Mogą to być zanieczyszczenia powietrza, ale zachorowanie może mieć również podłoże infekcyjne, wirusowe. Nawet palenie papierosów może spowodować to, że pojawi się choroba. Czasem chorobę powodują ciała obce w organizmie takie jak na przykład implanty piersi lub nici chirurgiczne.

Jakie choroby mają podłoże autoimmunologiczne? Na przykład Hashimoto lub fibromialgia. Fibromialgią zajmuje się Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Instytut prowadzi wiele badań naukowych oraz zajmuje się właśnie schorzeniami autoimmunologicznymi, którymi w większości są schorzenia reumatyczne.

Organizatorami Konferencji, reprezentującymi światowy zespół ekspertów w dziedzinie immunologii byli prof. Yehuda Shoenfeld członek katedry Laury Schwarz-Kipp ds. badań chorób autoimmunologicznych na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz prof. Abul K. Abbas z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco.

Współorganizatorem Konferencji był Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Gospodarzami spotkania w Warszawie, reprezentującymi polską naukę są prof. Piotr Głuszko, dr Maria Maślińska- prezydent i dr Marek Tombarkiewicz – przewodniczący Konferencji, dyrektor NIGRiR. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Patronatu Merytorycznego udzielili – konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

5 Konferencja Akademii Immunologii to trzydniowy cykl wykładów poświęcony chorobom autoimmunizacyjnym i mechanizmom immunizacji. W trakcie sesji zostały przedstawione badania ze szczególnym uwzględnieniem chorób: fibromialgii, stwardnienia rozsianego i zespołu Sjogrena, a także współzachorowalności w chorobach autoimmunologicznych i występowaniu chorób autoagresji u osób starszych. Zasadniczą częścią konferencji było przedstawienie wiedzy dotyczącej nowych terapii w chorobach autoimmunologicznych w tym immunoterapii przeciwrakowej, które są nadzieją dla pacjentów i stanowią wyzwanie współczesnej medycyny.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe