SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fala uderzeniowa (ESWT) skuteczna w leczeniu RZS
 
Pozaustrojowa fala uderzeniowa, czyli tzw. ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) to obecnie jedna z najlepszych metod, stosowana z powodzeniem w leczeniu chronicznego bólu związanego z narządami ruchu.
Według badan opublikowanych w Pain Practice fala uderzeniowa może być skuteczna także w leczeniu pacjentów z RZS. Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Pekinie zaprezentowali badania kilkunastu pacjentów, którzy w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu terapii RZS cierpieli na bóle stawów. W związku z tym zaaplikowani im leczenie falą uderzeniową. W wyniku tego większość pacjentów odstawiło leki przeciwbólowe, a kilkoro ograniczyło jedynie do niewielkich dawek. Nie stwierdzono żadnych efektów niekorzystnych.

Fala uderzeniowa wytwarzana jest pod ciśnieniem w profesjonalnym urządzeniu, a następnie przy pomocy impulsów aplikowana jest do ciała przez specjalną głowicę. Dzięki ich zogniskowaniu fala uderzeniowa bardzo dokładnie trafia w konkretne miejsce działając przede wszystkim na chore tkanki, w niewielkim stopniu oddziałując na pozostałe.

Fala uderzeniowa ESWT dla potrzeb fizjoterapii została odkryta stosunkowo niedawno, wcześniej tego typu metodę stosowano głównie w leczeniu kamienicy nerkowej. Wpierw z powodzeniem zaczęto stosować falę uderzeniową ESWT w rehabilitacji sportowców, później stała się powszechną metodą terapii. Zwykle stosuje się 5-6 zabiegów (trwają one przeciętnie kilka minut), wykonywanych raz lub dwa razy w tygodniu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe