Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Fibromialgię można zdiagnozować na podstawie testu krwi?

Źródło: AK/http: // bit. ly / 2O1pjk4
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.03.2019
 
 
Tagi: fobromialgia
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio udowodnili po raz pierwszy, że fibromialgię można wiarygodnie wykryć w próbkach krwi. Wyniki badań mogą utorować drogę do prostej, szybkiej diagnozy.
W badaniu, które pojawia się w Journal of Biological Chemistry, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio donoszą o sukcesie w identyfikowaniu biomarkerów fibromialgii i odróżnianiu jej od kilku innych powiązanych chorób.

Odkrycie może być ważnym punktem zwrotnym w opiece nad pacjentami z chorobą, która często jest błędnie diagnozowana lub nierozpoznana, pozostawiając ich bez odpowiedniej opieki i porady na temat radzenia sobie z chronicznym bólem i zmęczeniem. Identyfikacja biomarkerów choroby może również otworzyć możliwość ukierunkowanych terapii.

Aby zdiagnozować fibromialgię, obecnie lekarze opierają się na informacjach od pacjenta dotyczących wielu objawów i dolegliwościach bólowych, ale nie dysponują badaniem krwi, które stanowiłoby łatwe w użyciu narzędzie do postawienia szybkiej diagnozy.- Znaleźliśmy wyraźne, powtarzalne wzorce metaboliczne we krwi kilkudziesięciu pacjentów z fibromialgią – co przybliża nas do badania krwi, dowodzą badacze.

Chociaż fibromialgia jest obecnie nieuleczalna, a leczenie ogranicza się do ćwiczeń, edukacji i leków przeciwdepresyjnych, dokładna diagnoza obejmująca wykluczanie innych chorób, potwierdzająca pacjentom, że ich symptomy nie są wymyślone ułatwi lekarzy rozpoznania choroby i prowadzenie odpowiedniego leczenia. Obecnie większość lekarzy nie kwestionuje istnienia fibromialgii, ale wciąż są jeszcze sceptycy. Wielu niezdiagnozowanym pacjentom przepisywane są opioidy - silne, uzależniające środki przeciwbólowe, które nie są korzystne dla osób cierpiących na tę chorobę.

Naukowcy chcą teraz przeprowadzić badanie kliniczne na większą skalę, aby określić, czy sukces, jaki widzieli w tych badaniach, może zostać powtórzony. Obecne badanie obejmowało 50 osób z rozpoznaniem fibromialgii, 29 z reumatoidalnym zapaleniem stawów, 19 z chorobą zwyrodnieniową stawów i 23 z toczniem.
Naukowcy zbadali próbki krwi od każdego uczestnika za pomocą techniki zwanej spektroskopią wibracyjną, która mierzy poziom energii cząsteczek w próbce. Naukowcy z laboratorium Rodrigueza-Saony wykryli wyraźne wzorce, które konsekwentnie ustalały wyniki próbek krwi pacjentów z fibromialgią. Obecnie chcieliby zbadać od 150 do 200 chorych, aby sprawdzić, czy wyniki tych badań można powielić w większej, bardziej zróżnicowanej populacji. Ostatecznie ta praca może doprowadzić do identyfikacji konkretnego białka lub kwasu - lub kombinacji cząsteczek - która jest związana z fibromialgią.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio maja nadzieję, że w ciągu pięciu lat przygotują test do powszechnego użytku. Z wcześniejszych badan wynika, że około trzech na cztery osoby z fibromialgią nie otrzymuje dokładnej diagnozy, a ci, którzy wiedzą, że cierpią na tę chorobę, czekają średnio pięć lat między początkiem objawów a rozpoznaniem. Typowe objawy to ból i sztywność w całym ciele, zmęczenie, depresja, lęk, problemy ze snem, bóle głowy i problemy z myśleniem, pamięcią i koncentracją.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe