Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak na niby ujawnić, a naprawdę utajnić pytania do egzaminów lekarskich

Źródło: BL, Rzeczpospolita
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 06.10.2016
 
 
Posłowie PiS chcą, żeby pytania z egzaminów lekarskich były znane dopiero po pięciu latach. – To sprzeczne z konstytucją – mówią eksperci.
- Wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 7 czerwca 2016 r. (opublikowanego 19 sierpnia br. w Dzienniku Ustaw) Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) odmawia publikacji pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) – pisze „Rzeczpospolita”.

Późniejszą publikację pytań chcą usankcjonować posłowie PiS. Podczas prac w sejmowej Komisji Zdrowia zaproponowali poprawkę do nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie z nią pytania ujawniane byłyby po pięciu latach.

– Co pięć lat i tak zmienia się zestaw pytań. Nie chcemy ujawniać ich wcześniej, bo nauka nie powinna polegać na wkuwaniu tysiąca pytań – mówi Tomasz Latos (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. I dodaje, że absolwenci medycyny już dziś mają dostęp do najnowszej wersji pytań. – Każdy może zażądać swojego testu do wglądu i zobaczyć, gdzie popełnił błąd – argumentuje.

Jak zauważa gazeta stanowisko posła poparło Ministerstwo Zdrowia.

Dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda uważa, że poprawka byłaby niezgodna z konstytucją.

– Taki przepis byłby ustawowym ograniczeniem prawa dostępu każdego z nas do informacji, które jest gwarantowane konstytucyjnie. Takie ograniczenie musiałoby spełniać wymagania art. 31 ust. 3 konstytucji, który wskazuje, dla jakich wartości można ograniczać prawa i wolności, np. takich jak bezpieczeństwo państwa. A tu wartością jest tak naprawdę użyteczność dla władzy publicznej – dowodzi dr Litwiński.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe