SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kontrowersje w suplementacji witaminą D i wapniem w osteoporozie
 
Działy: Aktualności
Niedawna metaanaliza JAMA z 33 badań klinicznych i 51 145 uczestników wykazała, że wapń, witamina D lub oba te składniki nie powodują zmniejszenia ryzyka złamań biodra w porównaniu z placebo lub brakiem suplementacji.
Autorzy przeprowadzili systematyczny przegląd piśmiennictwa na podstawie danych z opublikowanych badań z randomizacją, przeprowadzonych od 16 lipca 2012 r. do 16 lipca 2017 r. Głównym wynikiem zainteresowania było złamanie kości udowej, a drugorzędnymi - złamania bezkręgowe, złamania kręgów i całkowite złamania.
Wśród 51 145 uczestników badania nie stwierdzono istotnego związku wapnia i witaminy D z ryzykiem złamania biodra w porównaniu z placebo lub brakiem suplementacji (wapń: RR 1,53, 95% CI 0,97-2,42, witamina D: RR 1,21, 95% CI 0,99-1,47).

Ponadto, nie występował istotny związek złożonego wapnia i witaminy D ze złamaniem biodra w porównaniu z placebo lub bez leczenia (RR 1,09, 95% CI 0,85-1,39). Nie stwierdzono istotnych związków pomiędzy wapniem, witaminą D lub połączonymi suplementami wapnia i witaminy D oraz częstością występowania złamań bezkręgowych, kręgowych lub całkowitych.
.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe